Nejistota panuje také v Olomouci, kde jsou tamní vánoční trhy vyhledávané mezi návštěvníky z okolí i ze zahraniční. Plánované zahájení těch letošních, které má jako v přechozích letech opět pořádat společnost Kulturní Olomouc, je plánováno na pátek 20. listopadu. "Pokud to situace vůbec umožní, vánoční trhy v Olomouci by měly proběhnout, i když zřejmě jiné podobě. Týká se to například rozdělení do sektorů, programu a dalších doprovodných akcí," sdělila mluvčí olomouckého magistrátu Radka Štědrá.

Samotní organizátoři upozorňují, že nejistota panuje v celé společnosti a při pořádání veškerých akcí. Nedá se totiž vůbec odhadnout, jak se bude situace dál vyvýjiet.

"Bedlivě proto sledujeme legislativu pro tuto oblast," uvedl za pořadatele Pavel Vysloužil.

Co se týká konkrétních bodů, řeší se napříkald případná změna kulturního programu. Uvažuje se o nahrazení živých koncertů reprodukovanou hudbou, možné také je, že letos vůbec nebude postaveno kluziště na náměstí.

"Organizátor letošní vánoční trhy připravuje, zohledňuje přitom aktuální opatření. Samotné zahájení vánočních trhů bylo plánováno na 20. listopadu, ani tady ale organizátor nevyloučil možné posunutí termínu," uvedla mluvčí radnice.

O strom a vánoční výzdobu by ale Olomoučané přijít neměli.

"V té době bude dokončena náročná oprava fasády a věže olomoucké radnice, takže se lidé mohou těšit i na nasvícení budovy radnice, letos díky tomu i v novém hávu," uvedla Radka Štědrá.

Prostějov: prodejci se již hlásí

V Prostějově chystají vánoční jarmark v omezeném rozsahu. Vedení města se snaží, aby se i v současné situaci v nějaké formě uskutečnil.

"Město Prostějov stále pracuje na programu Prostějovské kulturní zimy. Prozatím jsme se obrátili na prodejce tradičního vánočního jarmarku, zda by mohli nahlásit předběžný zájem o pronájem dřevěných stánků poskytovaných městem. Prodejci se již hlásí. Jarmark je prozatím plánován od 27. listopadu do 23. prosince, ovšem v omezeném počtu přibližně dvaceti stánků," informovala náměstkyně primátora Milada Sokolová.

"Ceny jsme na radě města schválili stejné, jako v loňském roce, navýšili jsme nájemné u stánků prodávajících punč, svařené víno, medovinu a jiné alkoholické nápoje," uvedla náměstkyně Sokolová.

Strom bude svítit a lidé by si v Prostějově měli mít i možnost zabruslit.

"Vyhlásili jsme výběrové řízení na provoz mobilního kluziště. Ve stejný den, tedy v pátek 27. listopadu dojde k rozsvícení vánočního stromku. Všichni vystupující umělci v projektu Prostějovská kulturní zima jsou informováni o možnosti zrušení kompletního doprovodného programu nebo jeho přesunutí na příští rok v návaznosti na aktuální vládní opatření," sdělila Milada Sokolová.

"Je nutné brát v úvahu současnou situaci týkající se plošného šíření Covid-19. Není tudíž v našich silách zaručit, zda se vůbec podaří, a v jakém rozsahu, tuto tradiční akci Prostějovská kulturní zima s vánočními trhy uskutečnit. Stále otevřený je i silvestrovský ohňostroj, prozatím jsme nedali stopku," doplnila.

Přerov: rozsvícení bude, možná bez lidí

O vánoční strom nepřijdou ani lidé v Přerově. I když do Vánoc zbývají ještě dva měsíce, město Přerov už má na stole několik variant toho, jak by mohl vypadat letošní program. Pokud tedy nějaký s ohledem na koronavirovou pandemii vůbec bude.

Děti rozhodně nepřijdou o vánoční strom na náměstí, který se rozzáří první adventní neděli. Zda u toho ale bude i veřejnost, zatím není jisté.

„Šestnáct metrů vysokou douglasku věnoval Přerovu Obecní úřad v Radslavicích. Technické služby začnou kácet strom 21. listopadu a ve stejný den bude převezen na náměstí. Baňky a osvětlení jsou stejné jako v loňském roce,“ řekla mluvčí přerovského magistrátu Lenka Chalupová.

Vánoční ozdoby se v ulicích města objeví už počátkem listopadu. Rozsvěcení vánočního stromu se pak uskuteční první adventní neděli, tedy 29. listopadu v 18 hodin.

„Pokud to umožní situace, vystoupí Pěvecký sbor Vocantes a po slavnostním rozsvěcení zahraje skupina Argema. V případě, že potrvá dál zákaz, proběhne rozsvěcení stromku bez koncertu,“ dodala.

Přerované nepřijdou ani o nasvícený vyřezávaný betlém u městské galerie na Horním náměstí.

„Vánoční trhy s prodejci domlouváme a chystáme i jarmareční domečky. Zatím ale vyčkáváme, zda zaberou epidemiologická opatření, a jak se promítnou veškerá omezení,“ uzavřela.

Šumperk: rozhodne se v listopadu

Na vánoční trhy se zatím chystá také Šumperk, rozhodnutí o jejich konání a případné podobě padne až v listopadu.

Vánoční trhy u radnice, ty by měly proběhnout od 4. do 27. prosince. Vzhledem k vývoji epidemiologické situace jsou přípravy ve srovnání s loňským rokem opatrné.

„Zatím vyčkáváme, za jakých podmínek a zda vůbec bude možné hojně navštěvovanou akci realizovat,“ říká starosta města Tomáš Spurný.

Z organizačních důvodů bude nezbytné o podobě letošních Vánoc ve městě rozhodnout během první poloviny listopadu.

V současné době je v plánu stejně jako v loňském roce osm stánků se svařeným vínem, punčem, občerstvením a vánočním sortimentem.

„Kulturní program, který připravuje dům kultury je plánován na jedenáct podvečerů. Jedním z nejnavštěvovanějších byl vždy zahajovací večer, který letos připadá na pátek 4. prosince, a se kterým je již tradičně spjato rozsvícení vánočního stromu,“ uvedl dále starosta.

V připravovaném kulturním programu by měli účinkovat například kapely Haleluja band, Holátka, Micash, Cimball hell band, BG nova a další.

„Pevně věříme, že akce bude moci proběhnout a že návštěvníkům trhů zpříjemní předvánoční atmosféru,“ uzavírá starosta.