Vánoční trhy letos probíhají kvůli protiepidemickým opatřením kratší dobu a v omezeném rozsahu. Začátek se opozdil o dva týdny, pořadatelé museli oproti minulým letům postavit jen třetinu stánků. Součástí trhů letos nemohlo být společné rozsvěcení stromu ani kulturní program, který do Olomouce lákal lidi ze širokého okolí. Další ranou byl zákaz prodeje punčů a vánočních specialit, ten doslova vyhnal lidi z náměstí.

Pořadatelé trhů stále dodržují protiepidemická opatření, často je však kvůli nejednoznačné komunikaci vládních orgánů musejí měnit. Už vědí, že letošní rok bude ztrátový.

Bez punčů šla návštěvnost dolů

V těžkém finančním propadu jsou také stánkaři s vánočním zbožím a potravinami, které se nesmějí konzumovat na místě. Zrušení prodeje punčů a občerstvení se výrazně odrazilo i na jejich prodejích.

„Mnozí doufali, že se jim po špatném roce podaří dohnat ztráty aspoň koncem sezóny, bohužel se mýlili," řekl za pořadatele Pavel Crhan.

Do červených čísel se dostal například Pavel Nývlt, který na vánočních trzích prodává zvuková zvířátka a výrobky ze dřeva.

„Letošní ročník trhů je pro nás velkou ztrátou. Máme méně než poloviční obrat oproti minulému ročníku. Doba je těžká, ale jakmile se zavřely na trzích stánky s občerstvením a punči, tak se snížila už tak nízká návštěvnost,“ popsal dopady zákazu konzumace potravin a nápojů na místě prodejce hraček.

Dostat se aspoň na nulu

Přísným protiepidemickým opatřením se hned několikrát během trvání trhů musel přizpůsobit Antonín Kolář. Návštěvníkům trhů nabízí trdelník.

„Největší problém vidím právě v tom, že se stále mění vládní opatření. Snažíme se aktuálně dostat alespoň na nulu, máme stánek i na tržnici, ale tam je to letos opravdu bída a jsme tam ztrátoví. Pořadatelům opravdu klobouk dolů za tu snahu, se kterou do toho šli, aby se trhy alespoň v nějakém režimu mohly konat,“ ocenil přístup organizátorů Antonín Kolář.

Lidé si na stáncích pořád mohou nakoupit vánoční dárky a tradiční sortiment jako v předcházejících letech. Vybírat si mohou z mnoha druhů vánočních ozdob, dřevěných hraček, zimních doplňků, keramiky, svíček, českých plyšových hraček nebo dřevěných kuchyňských potřeb, formiček a dalšího vybavení na pečení či vaření. S sebou si je možné koupit uzenářské výrobky, různé čaje, med, trdelník, laskonky a další pochutiny.

Rodiče mají stále možnost vzít děti na kolotoč nebo na obří kolo na tržnici. Na Dolním náměstí je zaujme kovářská dílna a dřevěný betlém, nechybí ani prodej vánočních stromků. Na Horním náměstí si nejmenší návštěvníci trhů zazvoní na oblíbené zvoničce. Stánky a dětský kolotoč budou v provozu až do 23. prosince, stejně jako obří kolo. Kapři se na trzích prodávat nebudou.