Už jen dva dny zbývají do slavnostního zahájení vánočních trhů v Olomouci. Už jen dva dny mají pořadatelé na to, aby dokončili stavbu stánků a poslední úpravy.

Už za dva dny mohou Olomoučané poprvé ohodnotit, zda se změna pořadatele vánočního jarmarku v Olomouci vyplatila či nikoli. Posoudit mohou především novinky, které pro ně organizátor – obecně prospěšná společnost Kulturní Olomouc – letos nachystal.

Při slavnostním zahájení ve středu 26. listopadu se lidé mohou těšit na rozsvícení vánočního stromu a výzdoby. Vyhlašovat se bude také soutěž o nejlepší jméno pro vánoční strom.

Odpoledne na náměstí vystoupí Dáda Patrasová, k večeru pak Pavel Spálený se skupinou Apollobeat.

#nahled|https://g.denik.cz/43/e2/vanocni_stanky_17115_denik-galerie.jpg|https://g.denik.cz/43/e2/vanocni_stanky_17115.jpg|Stavba vánočních stánků na Horním náměstí v Olomouci#

Už ve středu si také lidé mohou všimnout největších změn v podobě vánočního jarmarku.

Hned po příchodu na Horní náměstí vzhledem k předchozím letům asi mnohé překvapí znatelně volnější prostor. Pořadatel zde totiž snížil počet prodejních stánků ze sto třiceti, které zde byly loni, jen na šestačtyřicet.

Trhy také rozšířil na Dolní náměstí, kde bude umístěných dalších šestatřicet stánků.

#nahled|https://g.denik.cz/43/a6/vanocnitrhy_2111_denik-galerie.jpg|https://g.denik.cz/43/a6/vanocnitrhy_2111.jpg|Orientační mapa vánočního jarmarku v centru Olomouce#

Dřevěný kolotoč příští rok, letos kovový

„Celkově jich tak bude v centru dvaaosmdesát. Punč se bude prodávat v patnácti z nich a občerstvení v osmi. Jídlo na jarmarku budou připravovat podnikatelé, kteří vlastní v Olomouci známé restaurace. Tím jsme chtěli docílit zkvalitnění gastronomie a zároveň zviditelnit regionální delikatesy. Změní se také sortiment, který bude ve stáncích k dostání. Nabízené zboží bude převážně ruční výroby a s vánoční tematikou,“ vysvětlil za společnost Kulturní Olomouc Pavel Spálený.

Stánky budou otevřené do 20 hodin, prodejní místa s punčem až do 22 hodin.

Součástí letošních trhů bude na Horním náměstí také řemeslný jarmark, velký dřevěný betlém z dílny Jiřího Halouzky, zabíjačkové hody nebo Ježíškova pošta a dílna, kde budou moci děti napsat svá vánoční přání.

Lidé si zde také mohou čtrnáct dní před Vánoci zakoupit kapra.

Přímo naproti vchodu do radnice už stojí kovový kolotoč. Původně však pořadatel ve svém projektu sliboval dřevěný.

„Zjistili jsme, že je nemožné za tak krátkou dobu vyrobit podle historických nákresů nový dřevěný kolotoč. Vyřezání jednoho koně totiž zabere i dva měsíce. Proto bude až příští rok. Chceme oslovit ve výběrovém řízení olomoucké výtvarníky, aby se na jeho tvorbě podíleli a jeho vrchol ozdobili kresbami s vánočními motivy,“ přiblížil Spálený.

Mako!Mako i zvířátka ze zoo

Na pódiu vedle Sloupu Nejsvětější Trojice se v adventu objeví například František Nedvěd se svou kapelou, Pavel Žalman Lohonka s hosty, skupina Kamelot, originální formace Mako!Mako známá z televizní soutěže ČeskoSlovensko má talent nebo divadlo.

„Program jsme ladili tak, aby byl hlavně pro děti, ale na své si přijdou i dospělí,“ popsal Spálený.

Letos poprvé se trhy rozšířily i na Dolní náměstí. Už od minulého týdne se zde prohánějí děti i dospělí na bruslích na novém kluzišti. K dispozici mají kavárnu, šatnu i skříňky na osobní věci. Kousek od kluziště už nyní stojí i vánoční zoo.

„Na náměstí jsme postavili kruhové šapitó a v něm budou během vánočních trhů bydlet kozy, ovečky a mládě lamy. Lidé si je budou moci pohladit a třeba i nakrmit. Zvířata bude hlídat přes den ošetřovatelka a přes noc ostraha, aby se jim nic nestalo,“ uvedla tisková mluvčí zoo na Svatém Kopečku Hana Labská.

WC i s umývárnou s teplou vodou

Na minulých ročnících lidem vadil nedostatek mobilních toalet. Letos budou včetně umývárny s teplou vodou umístěné jak na Dolním, tak Horním náměstí.

Poprvé se pořadatel také zhostí organizace silvestrovských oslav před radnicí. Odpolední program bude především pro děti, večer se pak rozjede diskotéka a vrcholem večera bude vystoupení Rock´n´Roll Band Marcela Woodmana a ohňostroj.

Od změny pořadatele si radnice slibuje především zvýšení kvality trhů a přiblížení jarmarkům v evropských destinacích.

„Reagovali jsme na stížnosti Olomoučanů na podobu předešlých trhů. Chtěli jsme, aby v dalších letech byla jejich kvalita mnohem vyšší, prodával se zde sortiment blízký vánocům a obě náměstí byla čistá,“ uvedl náměstek primátora Jan Holpuch (ODS).