Velký výběr vánočních stromků má na olomoucké tržnici lesník Petr Kovářík. Svěží vůně čerstvého jehličí láká ke stánku kolemjdoucí.

„Jezdíme sem na stejné místo už třicet let, zákazníci nás za tu dobu dobře znají a vracejí se. Stromečky máme čerstvé, všechno je z lokálního lesa nebo plantáže. Nabízíme borovici lesní, smrk pichlavý, smrk ztepilý a kavkazské jedle, většinou rostly u Velkého Újezda nebo třeba Potštátu,“ popsal prodejce.

Vyberte nejkrásnější vánoční strom Olomouckého kraje
Vyberte nejkrásnější vánoční strom Olomouckého kraje. Hlasujte

Zákazníkům nabízí také ořez a úpravu kmene, zabalení do síťoviny a spoustu doplňkového vánočního sortimentu. Například přírodní i barvené jmelí, chvojí, zelené věnce nebo dekorativní svícny. Kdo si koupí stromek, dostane také osvědčené rady, jak se o něj do Vánoc postarat.

Pavel Gála na olomouckých vánočních trzích nabízí výrobky z ovoce, které s bratrem pěstují v rodinných sadech na jižní Moravě
Bratři sadaři lákají v Olomouci na horkou meruňku a švestku. Z vlastních stromů

„Podle mých zkušeností je nejlepší jej co nejdřív vybalit ze síťoviny a dopřát mu volný prostor na balkoně, dvorku nebo zahradě. Osvědčilo se odřezat pár centimetrů kmene a postavit stromek do kbelíku s vodou. Kůru je důležité ponechat, aby po celou dobu dobře nasával vodu a o Vánocích vydržel dlouho pěkný,“ doporučil Petr Kovářík.

Kdo si jde koupit vánoční stromek, měl by si podle něj také pečlivě poměřit stojan, do kterého jej na svátky umístí.

„Lidé to na místě většinou správně neodhadnou a pak se s tím doma zbytečně potrápí. Nejlepší je, když si stojan přinesou s sebou, stromek jim upravíme přímo na míru. Co se týká cen, u většiny jehličnanů je máme stejné už dva roky. Mírně zdražily jen smrky ztepilé. Zatím máme na výběr ze všech druhů, od metrových až po téměř třímetrové stromy,“ dodal Petr Kovářík.

Antonín Kryl, majitel a správce vleku v Karlově u Paseky. Před půl stoletím vybudoval první vyžití pro vyznavače lyžování na Olomoucku
Mekka lyžování na Olomoucku je na prodej. Karlov hledá kupce, letos neotevře

Vánoční stromky z lokálních lesů si teď mohou lidé koupit každý den od 9 do 17 hodin před pavilonem A na výstavišti Flora. Prodej čerstvých jehličnanů, jmelí a ozdobného klestu z Lesů města Olomouce tam probíhá až do soboty 16. prosince.

Ceny vybraných stromků v Olomouci

Stánek na městské tržnice (síťovina za příplatek 20 korun)

Smrk ztepilý (150 až 200 cm) – 250 korun

Borovice (130 až 160 cm) – 350 korun

Smrk pichlavý (130 až 160 cm) – 450 cm

Jedle (130 až 160 cm) – 500 korun

Lesy města Olomouce (síťovina už je v ceně)

Smrk ztepilý 370 korun

Smrk pichlavý 450 korun

Borovice 450 korun

Jedle kavkazská 700 korun

Jedle bělokorá 600 korun

Arcibiskupské lesy a statky - prodej v letním kině (síťovina za příplatek 25 korun)

Jedle kavkazská do 170 cm – cena podle kategorie od 330 do 560 korun

Jedle kavkazská nad 170 cm - cena podle kategorie od 350 do 600 korun

Smrk stříbrný do 170 cm – 350 korun

Smrk stříbrný nad 170 cm – 380 korun