V neděli krátce po poledni jej přivezli z Nenakonic, místní části Věrovan.

„Trochu nás zdržovaly ostrůvky, museli jsme sundávat dopravní značky. Taky jsme občas nadzvedávali tramvajové troleje. Ale převoz proběhl podle plánu,“ uvedl vedoucí kulturního oddělení Magistrátu města Olomouce Radim Schubert.

Nabídek prý letos měli okolo dvaceti, některé stromy však ještě potřebují čas, aby se mohly stát chloubou vánočních svátků.

Město se nakonec rozhodlo pro jehličnan ze dvorku Michaela Otáhala. O možnosti darovat jej k těmto účelům se dozvěděl náhodou.

„Brouzdal jsem na internetu a narazil na informaci, že Olomouc hledá vánoční strom. Spojil jsem se s magistrátem a nabídl svoji douglasku,“ řekl Deníku třiadvacetiletý mladík.

Babička stromek koupila na Floře

U jeho domu rostl jehličnan přes 50 let, zasadila ho tam jeho babička.

„Tehdy byla v Olomouci na Floře a chtěla si koupit stromeček na zahradní skalku. Tenhle přivezla v domnění, že jde o maximálně 1,5 metru vysokou jedličku,“ smál se Otáhal.

Strom se tak po půl století vrátil do hanácké metropole, kde se stane symbolem letošních Vánoc.

Spodní část kmene 24metrové douglasky byla narušená, proto se jej majitel rozhodl tímto způsobem zbavit. Oddechli si hlavně Otáhalovi sousedé.

„Mohl by spadnout a někoho zranit. Stál poblíž silnice, drátů i baráků. Kdyby ho vítr srazil k zemi, mohla by to být katastrofa,“ přiznal. Je rád, že jehličnan ještě poslouží veřejnosti. Navíc vedle původní dřeviny prý už začíná růst nový stromeček.

Kácení bylo ve Věrovanech zahájeno po osmé ráno, přihlížely mu desítky místních obyvatel. Michael Otáhal dokonce uvařil grog a napekl vanilkové rohlíčky, aby přihlížející pohostil, ale obecenstva bylo tolik, že se na všechny nedostalo.

Do Olomouce dorazila jen šestnáctimetrová část stromu, který původně vážil 6,5 tuny. Před převozem jej bylo nutné zkrátit a ořezat.

Zdobit už začali

Postavit a zajistit douglasku na Horním náměstí trvalo najaté firmě asi dvě hodiny. Pracovníci ihned začali s jeho zdobením.

„Prý tady plánují být klidně do noci. To je dobře, mám toho moc, tak sem aspoň nebudu muset jezdit znovu,“ prozradil řidič vysokozdvižné plošiny, který právě zespoda dohlížel na instalaci hvězdy na špici stromu.

Nejpozději v pondělí 19. listopadu mohou ještě zájemci zaslat na adresu magistrátu graficky zpracovaný návrh jména vánočního stromu.

K jeho rozsvícení dojde v pátek 23. listopadu, kdy zároveň začnou vánoční trhy.

Teď již bývalý majitel stromu by měl o jménu jasno.

„Jelikož strom dávám lidu a má hodně šišek, spojil bych to a nazval bych ho Liduška. To bylo totiž jméno i mé babičky, která už bohužel umřela. Ale výběr nechám na ostatních,“ dodal Otáhal.