Netradiční a utajený čas rozsvícení byl letos vybrán kvůli protikoronavirovým opatřením.

„Avizovali jsme, že strom rozsvítíme o první adventní neděli, ale nechtěli jsme, aby se na náměstí srocovalo velké množství lidí, kteří by v podvečer čekali na rozsvícení. Proto jsme zvolili časné ráno, aby Olomoučané alespoň na videu nepřišli o ten krásný moment rozzáření stromu do tmy. Při procházkách městem tam mohou už po celou první adventní neděli obdivovat naši zářící Naději,“ vysvětlil primátor Miroslav Žbánek.

Jmenuje se Naděje

Olomoucký symbol Vánoc dostal podle vítězného návrhu dětí jméno Naděje. Stejné měl i v roce 2015.

„Ačkoli toto jméno už olomoucký vánoční strom před několika lety měl, v letošních návrzích se objevilo znovu a nám pro tuto dobu přišlo opravdu nejvhodnější. V této době je více než kdy jindy potřeba naděje a víry, že vše zlé se v dobré obrátí a život se opět vrátí do běžných kolejí,“ popsal olomoucký primátor.

Vítězný návrh přišel od Kateřiny Švestkové ze 3.B ZŠ Mozartova. Letos se však ocenění dočkala i další dvě výtvarná zpracování, a to adventní kalendář s bylinnými čaji ze 4.C FZŠ Hálkova za originálně pojatý nápad a stromeček Koronavírek od Bibiany Telíškové ze 3.B ZŠ Mozartova za jedinečné výtvarné zpracování.

„I přesto, že školy měly distanční výuku, přišlo návrhů mnoho, přes devadesát. Toho si moc ceníme. Samozřejmě se objevila i jména, která reflektují současnou podivnou dobu, jako třeba Kovídek, Koronavírek apod. A ačkoli byly návrhy moc pěkně zpracované, dohodli jsme se, že právě kvůli době, ve které se teď nacházíme, by mělo jméno stromu lidem přinášet světlo a naději, ne připomínku toho složitého,“ přiblížil vedoucí oddělení kultury olomouckého magistrátu Radim Schubert.

Jedenáctimetrový smrk na Horním náměstí pochází z Postřelmova, kde před jedním z domů rostl od roku 1979.

„Letošnímu dárci a spolumajiteli pozemku strom před bytovým domem už přerostl. Proto se jej rozhodl darovat Olomouci, kde se stane symbolem vánočních svátků,“ uvedla mluvčí olomouckého magistrátu Radka Štědrá.