Podle pondělních informací z radnice, by měli pracovníci společnosti, která zajišťuje i osvětlení centrálního náměstí, začít vánoční strom před radnicí osazovat kolem 18. hodiny.

Jeho krásu v lesku světel budou moci kolemjdoucí obdivovat už od 24. listopadu, kdy se slavnostně rozsvítí.

„Zůstaneme v konzervativním duchu dekorací. Ozdoby budou ve zlato stříbrných tónech,“ upřesnil Radim Schubert z olomouckého magistrátu.

Zatímco v předhozích letech se strom rozzářil až na Mikuláše, letošní dřívější termín rozsvěcení souvisí s novým konceptem Vánočních trhů pod novým organizátorem.

„Smrk i světelná výzdoba v centru města se letos rozzáří již v den zahájení Vánočních trhů, tedy 24. listopadu. Na 5. prosince je poté připravený samostatný program mikulášských oslav včetně velkého ohňostroje,“ sdělila Jana Urbaníková, mluvčí olomoucké radnice.

Volba letošního vánočního smrku vzešla z nabídek Olomoučanů, které dorazily na radnici. Stejně jako vloni totiž magistrát oslovil obyvatele města, aby vhodný strom sami navrhli.

Zhruba patnáctimetrový vítěz "konkurzu" roste na pozemku zahrady Milany Jevické a její dcery v Nemilanech.

„Byla tu trošku rozepře. Já a zeť jsme byli pro, ale dcera a pětadvacetiletý vnuk chtěli, aby strom zůstal na svém místě,“ prozradila Milada Jevická.

„Má strašně velké kořeny, které zvedají dlažbu ubírají vláhu ostatním rostlinám a navíc je v blízkosti jezírko a studna, které by kořeny mohly porušit,“ popsala s tím, že při bouřkách a silných větrech je strom nebezpečný.

„V domě bydlíme čtrnáct let a smrk tu už stál. Dům postavili v roce 1975 a předpokládám, že i tak starý je smrk. Za dobu, co zde bydlíme, povyrostl jen asi o půl metru, ale stále košatí a roste do šířky,“ podotkla Jevická.

Právě rizikovost dřeviny vůči jejímu okolí je vedle estetického hlediska důležitým faktorem, ke kterému město při výběru už druhým rokem přihlíží.

„V loňském roce jsme poprvé vsadili na tuto formu, tedy, že oslovujeme Olomoučany, aby navrhli stromy, které by se z jakéhokoli objektivního důvodu hodily. Přišlo zhruba patnáct nabídek,“ uvedl Radim Schubert z olomouckého magistrátu.

Loni na do centra Olomouce putoval strom z areálu Gymnázia Čajkovského, kde kořeny taktéž smrku narušovaly základy jedné z budov lycea.