Ve společnosti Florcenter teď zaměstnanci mají plné ruce práce s balením a expedicí oblíbených vánočních hvězd. Z tamních skleníků se postupně k obchodníkům dostávají rané druhy hvězd, další jsou pak v prodeji od poloviny prosince.

Pryšce nádherné (Euphorbia pulcherrima) známé jako vánoční hvězda ve sklenících zahradního centra Florcenter v Olomouci, 24. listopadu 2023. Zahradnice Ilona Košťálková.Pryšce nádherné (Euphorbia pulcherrima) známé jako vánoční hvězda ve sklenících zahradního centra Florcenter v Olomouci, 24. listopadu 2023. Zahradnice Ilona Košťálková.Zdroj: Deník/Lukáš Kaboň

„Na západě je trendem koupit si první rostlinu už v listopadu a druhou až těsně před svátky. Letos jsme jich vypěstovali více než 200 tisíc. Největší zájem je tradičně o červené, těch prodáváme okolo osmdesáti procent a zbytek jsou barevné. Každoročně přicházíme s novými barvami,“ sdělil ředitel Jiří Komzák.

Vánoční atmosféra v centru Olomouce, 25. listopadu 2023
Vánoční magie Olomouce už láká davy, okouzlí centrum i zákoutí. Podívejte se

Olomoučtí zahradníci letos lákají například na výrazně bílou, oranžovou nebo sytě malinovou vánoční hvězdu. V nabídce je mají také v několika odstínech červené, růžové a žluté.

„S pěstováním každoročně začínáme již v červenci, kdy nakupujeme zakořeněné řízky z Holandska. Je to velmi náročná květina. Potřebuje krátký den, který trvá méně než dvanáct hodin. Pak teprve začne vybarvovat listeny a vytvářet nenápadný žlutý květ. Krátký den rostlinám vytváříme uměle, na dobu čtrnácti hodin skleníky zatemníme černou stínící tkaninou,“ popsal ředitel společnosti.

Pryšce nádherné (Euphorbia pulcherrima) známé jako vánoční hvězda ve sklenících zahradního centra Florcenter v Olomouci, 24. listopadu 2023. Ředitel Jiří Komzák.Pryšce nádherné (Euphorbia pulcherrima) známé jako vánoční hvězda ve sklenících zahradního centra Florcenter v Olomouci, 24. listopadu 2023. Ředitel Jiří Komzák.Zdroj: Deník/Lukáš Kaboň

Mercedes mezi květinami

Vánoční hvězdy jsou podle Jiřího Komzáka velmi specifické nejen z hlediska domácí péče, ale také v průběhu pěstování.

Provozní olomoucké hospody Letňák Tomáš Adamec
Olomoucká novinka: předvánoční Letňák ožívá koncerty, punčem i zabijačkou

„Je to doslova mercedes mezi květinami. Pochází z Mexika a vyžaduje teplo, správnou výživu a hodnotu pH. Nesnáší průvan, je velmi citlivá na délku dne a v příštím roce už znovu nevykvete. Proto nemá smysl snažit se ji udržet do Velikonoc. Je lépe ji po svátcích nahradit jarními květinami, například primulkami nebo kvetoucími cibulovinami,“ doporučil Jiří Komzák.

Pryšce nádherné (Euphorbia pulcherrima) známé jako vánoční hvězda ve sklenících zahradního centra Florcenter v Olomouci, 24. listopadu 2023Pryšce nádherné (Euphorbia pulcherrima) známé jako vánoční hvězda ve sklenících zahradního centra Florcenter v Olomouci, 24. listopadu 2023Zdroj: Deník/Lukáš Kaboň

Společnost Florcenter už přes 25 let spolupracuje s nadací Šance Olomouc. Ta na Olomoucku nabízí vánoční hvězdy a z výtěžku spolufinancuje dětskou hematoonkologii. „Projekt za tu dobu opravdu vyrostl, každým rokem se prodává stále více hvězd. Těší nás to, protože výtěžek jde na velmi prospěšnou věc,“ vyzdvihl ředitel společnosti.

Martin Šuba, vedoucí skupiny Krampus Olomouc
Když dítě začne brečet, couvneme, říká šéf olomouckých krampusů

Vánoční hvězdy pěstuje tři desetiletí. Jak se o ně starat doma?  

Bohaté zkušenosti s pěstováním vánočních hvězd má zahradnice olomouckého Florcentra Ilona Košťálková, která pro tamní zahradnické centrum pracuje už tři desítky let. Vánoční hvězda je podle ní náročná na péči nejen během pěstování, ale i v domácnosti zákazníka.

V zahradnickém centru v olomoucké městské části Holice nastoupila Ilona Košťálková už před třemi desetiletími.

„Pracuji tady od vyučení, k oboru jsem měla vždycky blízko. Baví mě jak péče o květiny, tak bylinky i sadbu zeleniny. V těchto dnech nás nejvíc zaměstnávají vánoční hvězdy, které teď připravujeme na expedici zákazníkům. V posledních letech je to nejoblíbenější vánoční květina a lidé si ji stále častěji kupují také v bílých, žlutých, růžových nebo třeba oranžových odstínech,“ popsala aktuální trendy Ilona Košťálková.

Veterinární fyzioterapeutka Mária Filípková si specializované pracoviště otevřela před třemi lety.
V Olomouci fungují psí lázně, s rehabilitací i protiproudem. Podívejte se

Vánoční hvězda podle ní vyžaduje zvláštní péči nejen během pěstování, ale také poté, co si ji zákazníci přinesou do svých domovů.

„Z našeho sortimentu je na pěstování určitě nejnáročnější. Teplo vyžaduje také během přepravy, v prodejně je potřeba nechat si ji dobře zabalit. Doma nesmí mít stanoviště na průvanu. Také se nesmí přelít a zároveň by neměla ani příliš přeschnout. Zalévat raději mírně a jen do misky,“ doporučila zkušená zahradnice, která dává přednost tradiční červené vánoční hvězdě.

Pryšce nádherné (Euphorbia pulcherrima) známé jako vánoční hvězda ve sklenících zahradního centra Florcenter v Olomouci, 24. listopadu 2023. Zahradnice Ilona Košťálková.Pryšce nádherné (Euphorbia pulcherrima) známé jako vánoční hvězda ve sklenících zahradního centra Florcenter v Olomouci, 24. listopadu 2023. Zahradnice Ilona Košťálková.Zdroj: Deník/Lukáš Kaboň

V minulosti bývaly typicky vánočními květinami bramboříky, které na péči v domácnosti nejsou tak náročné.

„U zákazníků jsou bramboříky stále velmi oblíbené. V nabídce teď máme spoustu druhů, velikostí i barev, každý si určitě vybere podle svého. Do Vánoc sice ještě zbývá celý měsíc, ale u nás už začínáme předpěstovávat primulky. Později se k nim přidají jarní cibuloviny, bylinky, oblíbené pelargonie nebo sadba různých druhů zeleniny,“ dodala Ilona Košťálková.