Tradiční rostlina Poinsettia je symbolem nejkrásnějších svátků v roce, ale pro těžce nemocné děti znamená ještě něco jiného – pomoc na cestě za zdravím.

„Již devatenáct let prodávají vánoční květinu vyléčené děti a jejich rodiny, zdravotníci, přátelé sdružení a dobrovolníci, aby pomohli dětem, které se léčí na hemato-onkologickém oddělení Dětské kliniky Fakultní nemocnice Olomouc," sdělila Eva Dvořáková, koordinátorka sbírky Vánoční hvězda pořádané obecně prospěšnou společností Šance Olomouc.

Připomněla, že výtěžek sbírky pokaždé zůstává v regionu. „Loňský ve výši 1 758 866 korun jsme využili na humanizaci dětského hemato-onkologického oddělení, na sociální pomoc rodinám a na financování rekondičních pobytů pro malé pacienty po léčbě," informovala Dvořáková. „Letošní poslouží stejnému účelu," dodala.

Zahradníci připravili přes 36 tisíc kusů tradičních vánočních květin. „Pro sbírku jsme jich vyčlenili až 40 tisíc. Uvidíme, jaký bude zájem. Věřme, že co největší, protože nemocné děti a jejich blízcí naši pomoc potřebují," uvedl obchodní ředitel zahradnické firmy Jaromír Absolín.

První sazenice vánoční hvězdy vpravují zahradníci do půdy ve sklenících na okraji Olomouce už v době, kdy si ostatní užívají léta. Vánoční hvězdy zaujímají už zhruba hektar z jejich bezmála tříhektarové rozlohy. Rostliny dodávají organizátorům sbírky za režijní cenu.

„Je to náš příspěvek dobré věci, která má tradici a věříme, že letos bude mít opět velký úspěch," dodal.

Od středy 23.listopadu do 7.prosince mohou zájemci koupit vánoční hvězdy za 100 nebo 50 korun na různých místech. V Olomouci jsou to:
23.11.-7.12.
Galerie Caesar na Horním náměstí
Dětská klinika Fakultní nemocnice Olomouc – dětská galerie
BioNaturae, Horní lán 12
3. a 4.12.
Obchodní centrum HANÁ