Zájemci o prodej symbolu olomouckých vánočních trhů, horkého punče, na Horním náměstí musí novému pořadateli zaplatit dvě stě tisíc korun za měsíc a stánek. Na Dolním náměstí pak o padesát tisíc korun méně.

Prodejcům voňavé tekutiny se nelíbí nejenom vysoká cena, ale také striktní podmínky výběrového řízení. Podnikatelé například musí odebírat od pořadatele plastové kelímky s motivem trhů za stanovenou cenu či dodržet minimální prodejní cenu punče.

Prodejci také poukazují i na to, že stánků bude na obou náměstích málo a budou se u nich tvořit dlouhé fronty.

Pořadatel, obecně prospěšná společnost Kulturní Olomouc, odkazuje na požadavky olomoucké radnice na zvýšení úrovně trhů, které jejich organizátor musí dodržet.

Peníze získané pronájmem stánků s punčem chce provozovatel trhů podle svých slov využít na kvalitnější program i výzdobu. Stánky s jiným vánočním zbožím také nabízí prý živnostníkům výrazněji levněji a restauratéry láká na náměstí nájmem zdarma.

Živnostník: Připomíná to socialismus

close zoom_in Podnikatelům, kteří měli zájem punč na náměstí letos prodávat, přijde nové nájemné za stánky přemrštěné. V minulých letech totiž vyšel zhruba na třicet tisíc korun. Nelíbí se jim také některé z podmínek výběrového řízení.

„Dvě stě tisíc na měsíc za dřevěnou boudu? To je snad dražší než ve Vídni. Na vánočních trzích se vždy ukazovali malí olomoučtí živnostníci. Takto však pořadatel dosáhl toho, že tam skoro žádní nebudou. Za takovou cenu se to totiž nevyplatí,“ podotkl jeden z živnostníků, který dříve na olomouckých trzích punč prodával.

Nepřál si však uvést své jméno s ohledem na svou podnikatelskou činnost.

Další prodejce punče tvrdí, že jsou podmínky výběrového řízení nastavené jako za socialismu.

„Povinný odkup kelímků a hrníčků za dalších nejméně čtyřicet tisíc a přesně určená cena, za jakou můžete punč prodávat? Tak to mi opravdu připomíná socialismus. Také by mě zajímalo, kam půjdou peníze z nájmu?“ zlobil se živnostník, který si také nepřál uvést své jméno.

close zoom_in
PODÍVEJTE SE
NA LOŇSKÉ VÁNOČNÍ TRHY
VIDEO, FOTO

Pořadatel: Zisk vrátíme i do výzdoby města

Podle Pavla Spáleného, který vede společnost Kulturní Olomouc a je také organizátorem olomouckého Beerfestu, požadavky výběrového řízení z části určila radnice, když vybírala nového pořadatele.

close zoom_in „Podle nich jsme vytvořili projekt a nyní musíme jeho náležitosti dodržet. Na vánočních trzích bude kluziště, které z poloviny provozu budou zdarma využívat školy, také zřizujeme silvestrovské oslavy, nakoupili jsme nové stánky. Už nyní se náklady vyšplhaly k deseti milionům korun," sdělil Spálený.

„Na nejvíce ziskových stáncích s punčem jsme se proto rozhodli nájemné zvýšit a výtěžek využijeme na pokrytí nákladů. Navíc se nám přihlásil velký počet zájemců. Zisk z pronájmů vrátíme zpět do výzdoby stánků i města,“ vysvětlil Spálený.

80 stánků, 16 s punčem

Celkově bude na Horním a Dolním náměstí rozesetých osmdesát stánků s různým sortimentem. Jen v šestnácti z nich si lidé koupí punč. Živnostníkům však pořadatel nabídl k pronájmu jen osm.

„Zajímalo by mě tedy, kdo bude mít těch zbylých osm, když nejsou nabídnuté do standardního výběrového řízení? V minulých letech bylo jen na Horním přes třicet stánků s punčem. A byly u nich fronty. Jak to bude teď, když jich bude tak málo? Soudě podle hustoty lidí u stánků, je punč oblíbený. Připadá mi to, jako by se měl Mnichov stydět za to, že se na Oktoberfestu pije pivo,“ doplnil živnostník.

Restauratéři budou mít stánek zdarma

Podle pořadatele však šestnáct prodejních míst s horkým nápojem na jarmarku bude stačit.

„Stánky jsme chtěli na náměstích rozvolnit. Chceme také prodej punčů zkulturnit. Například tím, že si jej lidé koupí v hrníčku. Proč jsem jich nabídl podnikatelům jen osm? Protože zbylé budou charitativní a část také využijeme my, abychom zaplatili provoz kluziště,“ objasnil Spálený.

Prodejci jiného zboží nájemné tak vysoké platit nemusí. Pohybuje se maximálně do pětadvaceti tisíc korun.

„V projektu jsme chtěli garantovat, že na trzích bude ke koupi kvalitní kuchyně. Abychom tam dostali i významné restauratéry, tak jsme jim nabídli nájemné zdarma. Chceme, aby lidé mohli vychutnávat kvalitní jídlo,“ doplnil Spálený.

Radnice: Smlouvu můžeme vypovědět

Striktními požadavky, které nyní musí plnit nejen pořadatel, ale také nájemci stánků, chtěla radnice zvýšit kvalitu trhů a také je tak přiblížit jarmarkům v ostatních evropských destinacích.

close zoom_in „Přísnými podmínkami výběrového řízení jsme reagovali na stížnosti Olomoučanů na podobu předešlých trhů. Chtěli jsme, aby v dalších letech byla jejich kvalita mnohem vyšší, prodával se zde sortiment blízký vánocům a obě náměstí byla čistá. Také jsme chtěli, aby punč tvořil jen třetinu všech stánků. To nový pořadatel splnil,“ uvedl náměstek primátora Jan Holpuch (ODS).

Co když se ale trhy v novém nepodaří podle představ radnice a navíc se nebudou zamlouvat lidem?

„V nové smlouvě máme mnohem lepší pozici než v té předchozí. Pořadatel musel složit vratnou kauci ve výši tři sta tisíc. Navíc pokud nebude dodržovat, co je ve smlouvě výslovně popsáno, tak jej písemně upozorníme. Pokud to i na potřetí nenapraví, tak můžeme smlouvu vypovědět,“ uzavřel Holpuch.

Bruslit se bude na Dolním

Od 1. listopadu by se na Dolním náměstí mělo začít bruslit na novém kluzišti. Vánoční trhy pak začnou na konci listopadu.

Nový organizátor obecně prospěšná společnost Kulturní Olomouc získala právo zařídit ve městě vánoční trhy na konci června. Neziskovou organizaci radní vybrali, protože předložila podle nich nejlepší projekt.

Olomoucké vánoční trhy
Co požaduje radnice po novém pořadateli

1. situační plánek
2. stánky s výzdobou,
3. dekorace, osvětlení a další navigační a orientační prvky (štíty, tabule, navigační šipky),
4. pódium a doplňkové atrakce (například kolotoč, kluziště),
5. konkrétní dramaturgii kulturního a doprovodného programu, dva komponované večery (zahájení + rozsvěcení vánočního stromu 5. prosince),
6. mix veškerého prodejního sortimentu, podíl stánků s punčem smí tvořit nejvíce jednu třetinu a podíl stánků s občerstvením další třetinu počtu všech stánků,
7. zajištění pravidelného denního úklidu náměstí a vývozu odpadu,
8. odpadkové koše a kontejnery, kterých musí být dostatečný počet,
9. toalety v dostatečném počtu,
10. správce (kontaktní osoba, odpovědná za každodenní chod Vánoc) a zajištění pořadatelské služby,
11. jednotnou otevírací dobu pro všechny prodávající do 20 hodin, pro stánky s punčem a občerstvením do 22 hodin,
12. plný provoz v průběhu adventu (začátek 4 týdny před Vánoci, konec den před Štědrým dnem),
13. omezený provoz během Vánočních svátků (24. – 26. 12.),
14. investice do kulturního programu a doplňkových atrakcí.