„Řízky jsou připraveny ,budeme podávat štědrovečerní večeři," zvolal velitel. Poplachová siréna s ním nesouhlasí a odvolává druhé výjezdové družstvo k požáru. „No nevadí počkáme až se vrátí," povzdechne si velitel.

Letos na stanici Olomouc HZS Olomouckého kraje slouží směna B. Průvodcem večera (a také spoluautorem fotografií) se mi stal velitel čety Pavel Thin.

„O víkendech a svátcích si běžně sami vaříme. Každá směna má své neoficiální kuchaře. Hasiči si připravují vlastními silami i štědrovečerní tabuli. Tradičně bývá řízek s bramborovým salátem, cukroví doneseme z domu",prozradilšéf štědrovečerní směny olomouckých hasičů.

Prohlédněte si fotogalerii zeŠtědrého večera na základněolomouckých hasičů

Přípravy na večer začaly již dopoledne výrobou bramborového salátu. Následoval kondiční tělocvik, aby se nezkrátily žíly.

Večer pak začalo smažení řízků. Ty ale výjezd k požáru ještě na nějakou dobu"uklidil"do trouby. Na hřbitově hořela jen výzdoba hrobů a za půl hodiny se družstvo vrátilo zpět.

Po minutě ticha za nedávno zesnulého kamaráda všichni usedli konečně všichni sloužící k připravené tabuli.

Osm minut před desátou pak vyráží k požáru bytu na ulici Jižní.

Štědrovečerní služba má ale bohužel velmi smutný závěr:po třiadvacáté hodiněposíláolomoucké hasiče do akcetragická nehoda u Samotišek. Přímo na místětam zemřeli tři mladí lidé.

Na základnu se chlapi vracejí až nad ránem.