Spolu s dalšími bezpečnostními prvky měla pomáhat lidem, kteří by se i přes varování ocitli v nebezpečném vodním víru pod jezem.

„Tragédie v Řepčíně je stále živá a emotivní. Velmi mě mrzí, že se najdou i tací, kteří podobným dobrodružstvím ničí snahu o záchranu lidského života. Přitom se může stát, že stejný vandal může jednou přežít právě díky tomu, že podkova bude na svém místě,“ podotkl k události generální ředitel Povodí Moravy Radim Světlík.

Povodí Moravy darovalo podkovy na zabezpečených jezech od Svazu českých kanoistů. Ten také hradí poškození a dokoupení nových podkov.

Záchranná podkova u jezu v Řepčíně, kterou vandal zahodil do řeky
Povodí Moravy po červnové tragédii nechalo na jezu kromě záchranné podkovy s třicetimetrovým lanem instalovat i zábradlí a výstržné cedule varující před nebezpečným jezem.

Na jezu v červnu zahynul třináctiletý žák se svou učitelkou z Nového Jíčína, kteří zde byli na školním výletě. V nemocnici poté zemřel i čtyřiadvacetiletý instruktor, který se jim snažil pomoci.

O tři měsíce dříve se u splavu topila mladá žena, která do řeky skočila, aby zachránila svého syna. Chlapce vytáhli z vody náhodní svědci. Žena zraněním podlehla o několik dní později v nemocnici.