V Olomouci lidé zapalují svíčky za oběti střelby na pražské fakultě u univerzitní knihovny v Křížkovského ulici, kde již ve čtvrtek večer vzniklo improvizované pietní místo. Další se během pátečního dopoledne objevilo u orloje.

V olomoucké katedrále sv. Václava se v sobotu v 16 hodin bude sloužit smuteční mše za oběti šíleného střelce.

Policie. Ilustrační foto.
Hoch z Olomouckého kraje vyhrožoval, že vystřílí školu. Policie ho zadržela

Koncerty a vystoupení plánované na Vánočních trzích na pátek a sobotu byly zrušeny. Stánky s občerstvením a zbožím zůstanou otevřené, v sobotu v poledne však na pět minut přeruší prodej.

"S ohledem na tragickou událost, která se stala v Praze, a z úcty k rodinám obětí, jsme se rozhodli v pátek a v sobotu zrušit kulturní program na vánočních trzích v Olomouci. Nebude ani diskotéka na kluzišti. Připravuje se kondolenční kniha a lidé mohou vyjádřit svou soustrast. Pietní místo se nachází u budovy Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Křížkovského ulici, další je pak také u orloje,“ informovala mluvčí olomouckého magistrátu Radka Štědrá.

Pietní místo u orloje na Horním náměstí v Olomouci, 22. 12. 2023Pietní místo u orloje na Horním náměstí v Olomouci, 22. 12. 2023Zdroj: Deník/Michal Kovář

Na tragickou událost reagoval i primátor města Olomouce.

„Jsem zdrcen tragickými událostmi na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Vyjadřuji nejhlubší soustrast všem, kteří přišli o své blízké, přátele a kolegy. Jejich bolest si málokdo z nás umí představit. Mysleme prosím nejen zítra, v den státního smutku, nejen o Vánocích, ale každý den na to, co je v životě skutečně důležité,“ řekl primátor Mirek Žbánek.

„V této těžké chvíli nás více než kdy jindy spojuje přesvědčení, že Vánoce by měly být svátky klidu a pokoje. Vyzýváme všechny k vzájemné opatrnosti a ohleduplnosti vůči ostatním a zároveň prosíme o zvážení vhodnosti konání veřejných akcí, které by mohly narušit důstojný průběh státního smutku,“ dodal primátor.

Smuteční mše v dómu

Bez náhrady ruší páteční program Moravské divadlo v Olomouci. V sobotu 23. prosince je ve 14 a v 18 hodin na programu představení Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby, které se uskuteční.

„Před začátkem promluví k publiku zástupci olomouckého arcibiskupství, kteří tímto způsobem vyjádří soustrast s pozůstalými. Polovina výtěžku z představení půjde na sbírkové konto pro rodiny obětí tragédie. V sobotu 23. prosince v 16 hodin se v dómu uskuteční smuteční mše za oběti tragické střelby v Praze,“ uvedla Jana Doleželová z olomouckého magistrátu.

V Den státního smutku se v Olomouci rozezní zvony ve všech kostelích ve městě, které budou znít po dobu pěti minut. 

Pieta v Olomouci po masové vraždě v Praze - svíčky u univerzitní knihovny UP v Křížkovského ulici, 21.12.2023
V Olomouci hoří svíčky, vedení UP reaguje na masakr v Praze

Program ruší i Přerov

Ke zrušení kulturního programu na vánočních trzích přistoupilo v pátek a v sobotu i město Přerov. „V první řadě bych chtěl vyjádřit upřímnou soustrast rodinám všech obětí. To, co se stalo, nemá v České republice obdoby,“ vyjádřil svou lítost primátor Přerova Petr Vrána.


Během dne státního smutku mohou Přerované uctít oběti tragédie v pravé poledne minutou ticha a už od pátku 22. prosince zapálit svíčku u pietního místa, které se nachází u budovy radnice na Masarykově náměstí.

„Na budově radnice, ale i na dalších objektech magistrátu, je vyvěšena černá vlajka,“ dodal. Stánky s občerstvením budou otevřené.

Na radnici v Přerově byla vyvěšena černá vlajka.Na radnici v Přerově byla vyvěšena černá vlajka.Zdroj: Deník/Petra Poláková-Uvírová

Záchranáři a policie pomáhají studentům a pracovníkům fakulty v Praze po střeleckém útoku.
Minuta po minutě: Jak postupovala policie při střelbě na fakultě. Ukázala video

V souvislosti s tragickou událostí přijala policie v Olomouckém kraji bezpečnostní opatření ve vztahu k takzvaným měkkým cílům, školám a místům, kde se shromažďuje větší množství lidí.

„Posílili jsme hlídky a na místa s větší koncentrací lidí, zejména vánoční trhy, se teď ve zvýšené míře zaměřujeme. Hlídky budou zesílené přes celé svátky,“ uvedl krajský policejní mluvčí Libor Hejtman. 

Pietní místo v Šumperku u divadla

Na rohu budovy divadla v Šumperku bylo zřízeno pietní místo obětem čtvrtečního masakru na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, kde můžete zapálit svíčku a uctít památku obětí.
"Vzhledem k vyhlášenému státního smutku je zrušen doprovodní kulturní program na vánočních trzích u radnice. Stánky budou ale nadále otevřeny dle původního plánu," uvedla na svém webu šumperská radnice.