Vakcína proti obrně není

Rodiče se však podle pediatrů a epidemiologů nemusejí bát – i když děti dostanou injekci později, nebezpečí jim nehrozí.

České úřady se rozhodly, že děti letos poprvé dostanou místo kapek injekci, která je účinnější. Jenže se nedohodly se zahraniční farmaceutickou firmou, a tak očkovací látka zatím není. Například jen dětská lékařka Zdeňka Sobotková z Dubu nad Moravou by měla naočkovat šest desítek školáků. „Třináctiletých dětí, které čekají na očkování na dětskou obrnu, mám v tuto chvíli šedesát. Ale není důvod k panice. Vakcínu dostanou později, až bude,“ upokojovala rodiče lékařka Sobotková.

Dětem žádné riziko nehrozí. Teoreticky snad jedině v případě, že by se s rodiči vydaly někam do rozvojových zemí a tam přišly s nemocným do bezprostředního kontaktu. „Tito školáci už mají za sebou čtyři očkování a mají vytvořeny protilátky. Jsou chráněni,“ ujišťuje Sobotková.

Stejně upokojuje rodiče školáků i olomoucká epidemioložka Maria Stránská: „Žádné ohrožení to neznamená. Jsou již dříve naočkovaní a vakcína jim již navodila tvorbu protilátek. Rodiče mohou být klidní.“

Rodičům však postup úřadů vadí. „Je to nepořádek. Nejprve se snad měly dohodnout a teprve potom zavádět nové očkovací látky. Ne naopak!“ zlobil se čtyřicetiletý otec z Olomouce, jehož dcera chodí do sedmé třídy. „Dcera měla jít na očkování už před dvěma měsíci, ale doktorka nám řekla, že nás pozve nejdříve na podzim.“

Nejmenší děti již dostávají očkování proti dětské obrně v kombinované vakcíně, kterou lékaři mají k dispozici. „Vloni a předloni narozené děti ještě dostávaly vakcínu na lžičce. Těch se problém s vakcínou nijak nedotkl,“ uvedla Stránská.

Kdy bude vakcína k dispozici? Ministerstva zdravotnictví a financí nyní jednají se zahraniční firmou. Jak dlouho budou lékaři a školáci na injekci čekat, na to zatím ministerstvo zdravotnictví neodpovědělo.