„Dívky, které chtějí za očkování proti papilomaviru zaplatit jen třetinu běžné ceny, musí s očkováním začít ještě do konce listopadu. Na aplikaci zbývajících dvou dávek mají čas až do konce června 2011. Jen tak mohou získat slevu až 6.200 korun – příspěvek naší zdravotní pojišťovny a slevy poskytnuté výrobcem očkovacích látek,“ informovala včera mluvčí Zdravotní pojišťovny Metal-Aliance Zuzana Brávníková.

Cena za očkování se pohybuje kolem deseti tisíc korun. Metal-Aliance poskytuje slevu dívkám ve věku od 12 do 17 let. Očkovat se mohou nechat u praktického dětského lékaře, gynekologa nebo v očkovacím centru. Pokud si nejdříve v pojišťovně vyzvednou certifikát, nebo si jej stáhnou na stránkách www.zpma.cz, objedná jim lékař očkovací látky za zvýhodněnou cenu.

„Již v tomto okamžiku dojde k úspoře 2.200 korun. Po aplikaci třetí dávky si klientky mohou zažádat ještě o poskytnutí příspěvku na toto preventivní očkování ve výši až 4 tisíc,“ popisovala mluvčí.

Slevu poskytují i Všeobecná zdravotní pojišťovna a Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra.

„Třetí dávku očkování proti rakovině děložního hrdla uhradíme dívkám a ženám ve věku od 10 let do 25 let. Klientky zaplatí za dvě dávky očkovací látky maximálně 6 400 korun, třetí budou mít, po předložení lékařem potvrzeného certifikátu, zdarma,“ uvedl regionální mluvčí VZP Jiří Vévoda.

Pacientka za třetí dávku zaplatí tisíc korun, ale částka jí bude proplacena na základě vyplněného certifikátu a potvrzení o zaplacení celého očkovacího schématu. Doklady musí předat na pobočku pojišťovny nejpozději do 31. prosince. Stejně tak Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra uhradí dívkám ve věku 12 – 25 let třetí dávku.

Pro řadu lidí z olomouckého regionu, kde jsou jedny z nejnižších platů, je deset tisíc korun za tři a sedm za dvě dávky očkování proti rakovině čípku pořád hodně. Očkování zvažuje pětačtyřicetiletá matka dvou dcer, která je samoživitelkou.

„Jedna dcera má dvacet let a podle doktorky už by mohlo být na očkování skoro pozdě, mladší dceři je deset let a tu bych naočkovat určitě chtěla, protože mám strach. Jenže je příliš drahé. Pokusím se domluvit s bývalým manželem, jestli by mi nepřispěl aspoň polovinu u mladší dcerky,“ řekla Květa Vysloužilová.

Vedle očkování jde rakovině předcházet hlavně nepodceňováním pravidelných gynekologických prohlídek, na které má jednou ročně nárok každá žena. V České republice na ně ale třetina až polovina žen nechodí. Přitom jejich absolvováním je podle lékařů možné včas rozpoznat nejen rakovinu samotnou, ale i změny, ke kterým před vznikem rakoviny na děložním čípku dochází.