Na zákeřnou lymeskou boreliózou, proti níž zatím není očkovací látka, vyvinuli vakcínu vědci Univerzity Palackého a společnost Bioveta zIvanovic na Hané. Základní výzkum skončil úspěšně, nyní následují dalšítesty.

Statistiky epidemiologů říkají, že nákazou přenášenou klíšťaty onemocní vOlomouckém kraji ročně dvě stě až tři sta lidí. Pokud onemocnění lékaři nepodchytí včas, může mít pro člověka závažné a trvalé následky.

Epidemioložka Krajské hygienické stanice vOlomouci Maria Stránská však upozorňuje, že borelií je několik typů. „VAmerice se již očkuje, ale je několik druhů borelií. Pokud by zkoušky dopadly dobře, určitě bychom to přivítali,“ uvedla Stránská.

Vědci potvrdili, že základní formule očkovací látky již připravili ktestování a její účinnost budou zanedlouho ověřovat unás a vNěmecku.

Zatím nelze říct, kdy by se ochranná látka mohla objevit na trhu. „Pokud vše půjde dobře, tak to vidím na sedm až osm let,“ odhadoval přednosta Ústavu imunologie Lékařské fakulty Univerzity Palackého Evžen Weigl, vedoucí vědeckého týmu, který na vývoji preparátu pracoval.

Také vedení Biovety si je vědomo toho, že vývoj očkovací látky je dlouhodobá a finančně velmi náročná záležitost.

„Výsledky testů očekáváme do konce července,“ sdělil ředitel společnosti Libor Bittner. Jestliže první zkoušky dopadnou dobře, začne ivanovická společnost hledat strategického partnera.

Hledat jej bude zřejmě vřadách zahraničních farmaceutických firem. Pro ivanovickou společnost, která se zabývá veterinárním sortimentem, by totiž bylo testování a další kroky spojené sregistrací a přípravou výroby příliš nákladné a složité.

Více k tématu lymeska borelióza a vakcina ve čtvrtečním vydání Olomouckého deníku.

Tam najdete i obsáhlý rozhovor s vedoucím vědeckého týmu olomoucké univerzity Evženem Weiglem.

Daniela Tauberová, Petra Pášová