„Za tu dobu, co spolu hovoříme, mám minimálně deset nepřijatých hovorů. Něco takového jsem za dvacet let nezažila,“ komentovala zájem o kuřice Zdena Krutilová z drůbeží farmy ve Velkém Týnci.

Obrovskou poptávku po mladých slepicích způsobily únorové předpovědi o tom, že vejce budou stát sedm i více korun.

„Stojí snad tolik? Jsou to fámy. Nesmysly. Vejce prodáváme po 4,33 korunách kus a je jich pořád dostatek,“ reagovala pracovnice farmy v Drahanovicích.

Bohuňovický prodejce nabízí vejce za 4,60.

„Podražili jsme, to ano, jako všichni, ale přes pět korun nejdeme. Je to nafouknutá bublina,“ uvedla pracovnice firmy.

Manažeři zemědělských podniků nepočítají, že by šly ceny vajec do Velikonoc nahoru.

„Nynější ceny jsou pro výrobce nad mírou nákladů a umožňují vytvářet mírný zisk – s ohledem na investice, které bylo nutno vynaložit v souvislosti s podmínkami EU. Zároveň jsou akceptovatelné pro trh a také udržitelné v delším časovém horizontu,“ uvedl k cenové politice výrobní ředitel Zemědělského družstva Senice na Hané Lubomír Vítek.

Vajíčko za osm? Absurdní, prodejci šli zpátky na pět

Zájem o mladé slepice, je v posledních týdnech skutečně nevídaný. Lidé na vesnicích rozšiřují osazenstvo kurníků anebo obnovují již dříve zrušený chov slepic.

„Starší slepičky už jsou vyprodané, prodáváme mladší a mladší. Za chvíli už ale nebude co prodávat,“ uvedla Zdena Krutilová. Farmáři něco takového nezažili.

„Přitom je to celé absurdní. Vajíčka za sedm nebo dokonce osm korun? Pokud vím, jestliže někteří v minulých týdnech nasadili vyšší ceny, šli zpátky na pět,“ uzavřela.

Výpadek dodávek slepičích vajec na prodejní pulty a spekulace o jejich astronomických cenách před blížícími se Velikonocemi, souvisejí se zpřísněním legislativy, která na území Evropské unie zakazuje prodej vajec od slepic žijících v takzvaných neobohacených klecích. Od ledna je zakázán.

To ovšem položilo některé chovatele drůbeže, protože neměli na investici do moderních technologií a rovněž zastavilo dodávky vajec ze všech českých a hlavně zahraničních chovů, které podmínku nesplňují. V Olomouckém kraji kvůli tomu skončily dvě farmy.

SOUVISEJÍCÍ: Vejce v Olomouci prodávají už i za 5,50 Kč. Ceny letí nahoru

Skladování vajec podle receptů babiček

Pokud si někteří nadělali zásoby vajec a obávají se, aby se nezkazili, je možné vejce naložit. Tak, jako to dělaly naše babičky. Nejvhodnější pro nakládání jsou právě vejce snesená v období kolem Velikonoc.

Vejce musejí být čerstvá, hadříkem očištěná a nesmějí mít narušenou skořápku. Podle starých osvědčených metod je možné vejce spolehlivě skladovat v nálevu z hašeného vápna, ve vodním skle nebo v obilí.

Návod:

Do pětilitrové sklenice opatrně naskládáme špičkou dolů čerstvá vejce, až je láhev plná. Připravíme dva až dva a půl litru nálevu z hašeného vápna – 100 gramů hašeného vápna na 1 litr vody. Zalijeme vejce tak, aby nálev vejce přesahoval minimálně o tři centimetry.