Jako první se na svět 9. ledna podíval kotul veverovitý.

O nejpočetnější skupinu mláďat svého druhu se zasloužily kozy zakrslé, papoušík hnědohlavý a vlci.

V rámci vzácně chovaných mláďat v zahradách tu olomouckou zkrášlili i malí lvi berberští a mravenečník stromový.

„Ze zvířat ve volné přírodě vzácně se vyskytujících neopomeneme narození lvíčka zlatého. Jejich počet v přírodě se podařilo za čtyřicet let díky intenzivním ochranářským opatřením zvýšit z dvaceti na současných šestnáct set kusů," uvedla mluvčí zoo Iveta Gronská.

K přírůstkům z poslední doby můžeme přiřadit mládě rysa karpatského. Jeho matka původně pocházela z volné přírody, kvůli zranění se však dostala do záchranné stanice v Bojnicích.

„V péči lidí se vyléčila, ale následky zranění a upnutí se na člověka ji pohyb ve volné přírodě již nedovolují. Na základě vhodných chovatelských podmínek koordinátor souhlasil, aby byla samice umístěna právě v olomoucké zoo. Ač byla dlouhý čas v lidské péči, tak v roli matky obstála s obdivem. Letošní mládě z 11. května je jejím prvním," vysvětlila mluvčí a doplnila, že olomoucká zoo se i nadále účastní záchranného programu rysů karpatských.

„Smyslem je snaha o monitoring zvířat v přírodě a v případě potřeby posílení populace ve volné přírodě vhodnými zvířaty odchovanými v zoo", doplnila zooložka Jitka Vokurková.

V dubnu měli pracovníci zoo radost z narozených mláďat dikobraze srstnatonosého.

„Sestavení ideálního chovného páru není ničím samozřejmým, byť dříve patřili dikobrazi k nejběžněji chovaným zvířatům v zoo. Skutečnost, že se to vydařilo právě u dikobrazů srstnatonosých, je radostná i z toho důvodu, že jsme na mláďata těchto zvířat čekali dlouhý čas," uvedla Gronská.

Doplnila, že jejich matka se rodičovství zhostila zcela poprvé. I z toho důvodu se jí do odchovu dlouho nezasahovalo a pohlaví jejich potomků bylo zjištěno teprve nedávno.

„Dnes již s určitostí víme, že se jedná o samici a samce," podotkla.

Výjimečný úspěch: mládě mravenečníka čtyřprstého

Zoologická zahrada Olomouc patří na území České a Slovenské republiky k jediným chovatelům, kteří chovají a také rozmnožují mravenečníka čtyřprstého. 5. května se jednomu ze dvou chovných párů narodila samička, která má již dnes své jméno Elie.

„Po svém narození na váze příliš nezískávala, přibližně po dvou týdnech nastal zlom a dnes již přijímá potravu zcela samostatně," řekla mluvčí.

Ve výběhu ji návštěvníci mohou spatřit prozatím pod dohledem ošetřovatele.

„Elie sice oplývá nebývalou samostatností, ale mohlo by se stát, že by jí vyšplhání do větví způsobilo na zpáteční cestě dolů nesnáze. Je tedy důležité ji v tomto věku ještě hlídat," doplnila ošetřovatelka Hana Dostálová.