„Jsme rádi, že jsme mohli této pětileté samici poskytnout dnes už s největší pravděpodobností trvalý domov,“ uvedl Josef Drtil, zástupce vedoucího pavilonu šelem a mořských akvárií olomoucké zoologické zahrady. „I proto, že naše více než dvacetiletá samice získala společnost,“ doplnil.

Transport paryby proběhl ve speciální kádi, pod odborným dohledem. „Samice přijela z Hodonína v pořádku a včera již poprvé přijímala potravu,“ popisoval v pátek Drtil.

Cora, roční samice levharta mandžuského v olomoucké zoo.
Levhartí slečna dorazila na Sv. Kopeček. Zoo věří v úspěch chovu vzácných šelem

Pavilon akvárií v hodonínské zoo čeká demolice. Plánuje však stavbu novou. „Obyvatelé mořských akvárií se tak vydávají na své cesty do spřátelených zoologických zahrad. Pro žraloka černoploutvého se novým domovem stala právě ta olomoucká,“ vysvětlila mluvčí Zoo Olomouc Iveta Gronská.

Olomoucká zoo se zabývá chovem těchto paryb od roku 1999. „V tomto roce jsme přivezli tři jedince, mláďata, která za půl roku vyrostla z třiceti centimetrů na šedesát. Jedna z původních samic je v zoo dodnes,“ informovala mluvčí.

Žralok černoploutvý patří k rychlým plavcům žijícím v mělkých lagunách v okolí korálových útesů a mangrovech v indicko-pacifické oblasti. Přes Suezský průplav vypluje občas i do Středozemního moře. Proniká do hloubek až 75 metrů, mláďata se vyskytují v mělčích vodách.

Návštěvníci zoo se už mohou potěšit pohledem na tři mláďata kočky krátkouché.
Olomoucká zoo představuje návštěvníkům „krátkouchá“ koťata

Člověka napadá spíše výjimečně, a to většinou tehdy, když si splete jeho nohy s rybami. Dospělec dorůstá obvykle 110 až 150 centimetrů, výjimečně až 180 centimetrů. „První hřbetní ploutev a spodní část ocasní má na svém konci černé zbarvení,“ poukázala Gronská.

Akvaristika má v Zoo Olomouc dlouhou tradici. První akvarijní expozice vznikla již koncem roku 1962 v pavilonu opic. Po přestavbě pavilonu šelem koncem osmdesátých let se v něm vybudovalo šest akvárií o celkovém objemu 11 000 litrů vody a akvarijní expozice se přesunula sem. Později přibyla další nádrž o objemu 7000 litrů.

Od poloviny 90. let docházelo k postupné přeměně sladkovodních akvárií na mořská. „V roce 1999 se návštěvníci obdivovali prvnímu obřímu mořskému akváriu o objemu 17 000 litrů, v němž se proháněli právě žraloci černoploutví,“ připomněla mluvčí.

Vyřazené hasičské hadice využijí primáti v Zoo Olomouc.
Opice v olomoucké zoo dostaly na zábavu vyřazené hadice od hasičů

V roce 2003 pak byla zprovozněna největší mořská nádrž o objemu přes 40 000 litrů vody, do níž byli přemístěni dva z těchto žraloků. „V roce 2005 zatraktivnilo prostory vstupu do zoologické zahrady mořské akvárium, a tím bylo rozšiřování akvarijní expozice prozatím ukončeno,“ zvala mluvčí k návštěvě pavilonu.