„Před dvěma lety k nám přišla samice narozená v zoo Ústí nad Labem a letos včervnu se jí narodilo mládě. Je u matky, a protože se o něj dobře stará, jeho pohlaví zatím neznám,“ uvedla mluvčí zoo Hana Labská.

V červenci do olomoucké zoo dovezli další pár lenochodů. „Samice po transportu 21. července porodila mládě, ale odmítla se o něj starat. Proto musela nastoupit matka náhradní,“ vysvětlila Labská.

Náhradní matkou malého Bohouše, jak se lenochod teď jmenuje, se tak stala chovatelka Hana Dostálová, která má mládě doma. „Krmí ho po čtyřech hodinách, dostává rozmixovanou zeleninovou kaši a prospívá dobře,“ pokračovala Labská.

Doplnila pak, že olomoucká zoo chová tento druh zvířat od roku 2004. První pár byl dovezen z Guyany. Tento pár se však nerozmnožil.

Lenochod dvouprstý je veden v Červené knize údajů jako slabě ohrožený druh a ani v zoologických zahradách není zcela obvyklým obyvatelem. Kromě olomoucké zoo jej návštěvníci v České republice ještě mohou najít v zoo Jihlava, Lešné – Zlín, Praze a Ústí nad Labem.

Kvůli rekonstrukci jihoamerického pavilonu však lenochody návštěvníci spatří pravděpodobně až koncem letošního roku.