„Měla jsem s žáky sedmé třídy hodinu hudební výchovy. Najednou ze stropu spadly čtyři polystyrénové čtverce. Jeden dopadl chlapci na hlavu, ale nic se mu nestalo. Okamžitě jsem vyvedla všechny děti ze třídy na chodbu. Stalo se to o půl dvanácté,“ řekla Iveta Navrátilová, učitelka litovelské školy.

Jakmile děti opustily třídu, strop se po deseti minutách zřítil. „Bál jsem se, nevěděl jsem co se děje. Když to začalo padat, tak nám paní učitelka řekla, ať si vezmeme tašky a jdeme rychle na chodbu. Pak už jsme jen slyšeli velkou ránu, jak to spadlo,“ řekl dvanáctiletý Marek Baciak.

V šoku byl i třináctiletý Lorenco Prochilo, kterému kazeta spadla na hlavu. „Zpívali jsme si a najednou začaly padat ty kostky a jedna mi spadla na hlavu. Nic mě ale nebolí,“ řekl.

Pouze duchapřítomnost učitelky zachránila dětem život. „Měla jsem jen jedinou myšlenku a to okamžitě ven. Nechci ani myslet na to, co se mohlo stát. Mohli jsme tam všichni umřít. Ještě teď se z toho nemůžu vzpamatovat,“ řekla rozrušeně Navrátilová.

Vyděšení byli i rodiče dětí. „Moje dcera má třídu na stejném patře. Ve čtvrtek přišla dřív domů. Nemohla jsem tomu uvěřit, když mi to řekla. Teď mám o ni strach, aby se ještě něco nestalo,“ řekla Eva Krylová, matka žákyně litovelské školy.

Sádrokartonové stropy jsou jen v nejvyšším patře budovy. „Učebna, ve které se zřítil strop, je umístěná v nejvyšším patře. Sádrokartonové stropy jsou jen v tomto podlaží a v dalších třídách se naštěstí nic nestalo,“ uvedl Blahoslav Melhuba, ředitel Vítězné základní školy.

Budova školy je novostavba a funguje teprve šestým rokem. „Toto jsme opravdu nečekali. Ve čtvrtek tu byl statik a v pátek soudní znalec a ti mi řekli, že ostatní třídy jsou v pořádku. Podle nich je příčinou silný vítr, který vytvořil podtlak. Strop se pak několikrát nadzvedl a nakonec se zřítil. Není, to ale poslední stanovisko,“ popsal Melhuba.

Případné podezření totiž spadá i na firmu Gemo, která prováděla instalaci sádrokartonových podhledů ve škole. Ředitele společnosti Gemo se ale deníku nepodařilo sehnat.

Případem se teď zabývá policie. „Pád sádrokartonového stropu o rozměrech 7x12 metrů i s kovovou konstrukcí, těsněním a elektroinstalací se světly způsobil škodu za dvě stě tisíc korun. V současnosti prověřujeme, jestli nešlo o trestný čin obecné ohrožení,“ uvedla Marta Hanzlová, tisková mluvčí olomoucké policie.

Veronika Štefková