Nemocnice v Hranicích kvůli zhoršující se epidemické situaci již zakázala návštěvy. V Olomouckém kraji je zatím jediná. Ostatní nemocnice spíše zpřísňují režim návštěv pacientů na lůžkových odděleních.

Za úterý bylo v Olomouckém kraji potvrzeno 310 nových případů koronaviru, z toho 34 ve věkové kategorii 65+.

Incidence poskočila ze 148 na 178 nemocných za týden v přepočtu a 100 tisíc obyvatel. Největší nemocnost je na Přerovsku s hodnotou přes 264 a Prostějovsku, kde to 228.

Na Šumpersku a Olomoucku je sledovaný ukazatel na 148 a 145,7. Nejklidnější je situace Jesenicku s týdenní incidencí 13.

Beata a Ondřej - na roli otce se moc těšil, dcerku si však užil jen pět týdnů
Mladá rodina z Olomouce tragicky přišla o manžela a tátu, lidé pomáhají sbírkou

Podle posledního hlášení epidemiologů nejvíce přibývá nakažených mezi mladými lidmi, u nichž je zároveň nejmenší proočkovanost. Nejvíce nákaz bylo v minulém týdnu zachyceno ve věkové kategorii 12 až 15 let.

V nemocnicích postupně přibývá hospitalizovaných s koronavirem. Intenzivní péči však vyžadují jednotky covid pozitivních. Většina nemá očkování proti Covidu-19.

Nemocnice jsou připraveny na případný další nárůst. Současné počty hospitalizovaných jsou však násobně nižší v porovnání s loňským říjnem.

Fakultka: Návštěvy po domluvě 

Nemocnice Hranice v minulém týdnu zakázala návštěvy z důvodu zvýšeného výskytu akutních respiračních onemocnění v celé nemocnici. Ostatní nemocnice zatím k podobnému opatření nepřistoupily.

„Zatím k zákazu návštěv nepřistupujeme. Epidemiologickou situaci sledujeme a uvidíme, jak se bude dále vyvíjet,“ uvedl Adam Knesl, který v Olomouckém kraji mediálně zastupuje nemocnice v Přerově, Prostějově, Šternberku a Jeseníku.

Ilustrační foto
Covid v Přerově poslal několik tříd do karantény, Kojetín zavírá část školy

Ve Fakultní nemocnice Olomouc platí režimová opatření pro návštěvy hospitalizovaných pacientů. Ty jsou umožněny po domluvě s ošetřujícím lékařem.

„Bezinfekčnost, hygienická opatření, předchozí individuální domluva s lékařem,“ vyjmenovával mluvčí nemocnice Adam Fritscher. „Doporučujeme však zvážit, zda je návštěva skutečně nutná,“ uvedl.

Vojenská nemocnice Olomouc chce jít podobnou cestou. Zákaz zatím vyhlašovat nebude.

„Návštěvy budeme jen omezovat, a to na počet lidí u lůžka či na časově omezenou dobu, ale zatím je zakazovat nechceme,“ uvedl ředitel Martin Svoboda.