Zkušenosti s těžbou písku už unčovičtí mají z nedalekého Nákla.

„Pískovna by měla být kousek za obcí a cesta by podle jejich plánů měla vést dvě stě metrů od posledního domu v Unčovicích. Byli bychom obklopeni cestou z jedné strany i ze druhé. Doufám a věřím v tom, že se zastupitelé města Litovle za nás postaví. Bylo by to pro nás hodně špatné,“ řekla předsedkyně osadního výboru Unčovice, Irena Moťková.

O tom, že by vedle Unčovic vyrostla další těžařská lokalita místní věděli už několik let. Souhlasili by s ní, ale jen za předpokladu, že by pískovna v Nákle přestala těžit. Jenže to se nestalo.

„Lidé teď zjistili, že firma na Nákle je rozšířená a bude tam nejméně ještě deset let. Proto nechtějí, aby tam byla otevřená další pískovna. I někteří členové zastupitelstva vystoupili, že nebudou hlasovat proti občanům Unčovic,“ uvedl starosta Litovle Vojtěch Grézl a doplnil, že noví zájemci o těžbu už mají v okolí obce vykoupeno asi sto hektarů půdy.

Zda se nakonec u Unčovic otevře další těžba písku, rozhodnou na svém zasedání litovelští zastupitelé. Jasno by tak mělo být koncem listopadu.