„Není to dům s pečovatelskou službou, ale komunitní dům pro seniory, jehož smyslem má být, aby si senioři navzájem pomáhali a vedli komunitní život. Pokud bude někdo potřebovat pomoc, má možnost si nasmlouvat služby Charity," vysvětlil starosta Újezdu Petr Přichystal.

Nápad na vybudování podobného zařízení je už několik let starý. „Jenže před lety byla obec zatížená úvěrem na kanalizaci, vodovod a plynovod, proto se do toho tehdy nakonec nešlo. A když už jsme mohli budovat, zase nebyly výzvy na dotace tohoto typu," připomněl peripetie s budováním starosta.

Budova chátrala, nyní má nové využití

Zařízení vyroste z někdejší školy, která je v severní části obce, blízko vlakového nádraží, směrem na Paseku. „Jsme v pohraničí, bývalých Sudetech a tohle byla jediná česká škola v naší obci, postavená roku 1927 českou menšinou. Od poloviny devadesátých let byla prázdná z důvodu přemístění žáků do větší opravené školy včetně mateřské školky. Budova chátrala, proto jsme rádi, že se našlo její smysluplné využití," podotkl Petr Přichystal. Součástí budovy jsou také sluneční hodiny s kohoutem a slepicí umístěné nad bývalým vchodem. „Snažili jsme se tuhle věc zachovat co nejvěrohodněji. Doufám, že se nám to podaří," zdůraznil.

Nové bydlení pro seniory chystají v Újezdu na Olomoucku. Několik malometrážních bytů vyroste v někdejší české škole. Nový domov by tam měli najít především místní, kterým už je více než šedesát let.

Nové bydlení pro seniory chystají v Újezdu na Olomoucku. Několik malometrážních bytů vyroste v někdejší české škole. Nový domov by tam měli najít především místní, kterým už je více než šedesát let. FOTO: Archiv OÚ Újezd

Pokud půjde vše podle plánu, první nájemníci se mohou stěhovat koncem roku. Zařízení nabídne celkem deset bytů, každý z nich bude mít okolo třiatřiceti metrů čtverečních. Byty mají samostatné sociální zařízení, vstupní chodbu s šatnou a hlavní místnost s kuchyňským koutem. V budově nebude chybět ani výtah. „Budou to malometrážní bezbariérové byty. V suterénu mají senioři možnost využít deset sklepních boxů, kdo bude mít zájem o menší zahrádku, tak i na to je pamatováno. V horním patře bude velká společenská místnost vybavená audiovizuální technikou. Za budovou je pěkná zahrada s altánem," pokračoval starosta.

Místní dostanou přednost

Zatím obec eviduje čtrnáct zájemců, všichni však musí splňovat dané podmínky. „Musí jim být šedesát let a nesmí být vlastníky nemovitosti v době podpisu smlouvy. Chtěli bychom, aby zájemci byli hlavně místní, ale pokud kapacitu nenaplníme, pak se otevírá možnost bydlení i pro obyvatele z okolních vesnic," uvedl Petr Přichystal. O tom, kdo bude v někdejší škole bydlet, nakonec rozhodne obecní zastupitelstvo. „Pokud se to podaří, první nájemníci by se mohli stěhovat začátkem prosince. Věřím, že se zde lidem bude slušně žít," uzavřel starosta s tím, že rozpočet na rekonstrukci je necelých jedenáct milionů, přičemž dotace je 6,5 milionu. Zbývající část obec bude financovat zřejmě úvěrem.