„Celá ulice Bystřická byla v noci jedna velká řeka. Stále čerpáme,“ popisoval v úterý ráno starosta Velkého Týnce Petr Hanuška.Voda s bahnem se podle něj dostala do 12 domů.

Lidem zatopila zejména sklepy, vjezdy a chodby. „Museli jsme čekat, až ta řeka, která šla od Bystřice a nešla v korytě Beroňky, ale po cestě až někde za kino, opadne,“ líčil.

Před druhou hodinou se začalo čerpat. Místní hasiči a obyvatelé od té doby likvidují následky. Hasiči v Týnci ještě dopoledne čerpali vodu ze sklepů.

Následky bouřky na Olomoucku, úterý 29. srpna 2023.
Popadané stromy i zatopené sklepy. Velkým Týncem se valila voda do domů

„Ve spolupráci s místní jednotkou stále zasahujeme. Odčerpáváme a postupně vyklízíme 14 zaplavených sklepů. Využíváme čerpadla i průmyslové vysavače,“ popisovala mluvčí Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje Lucie Balážová.

Voda valící se z polí při noční bouřce zatopila okrajovou část Bělkovic-Lašťan. V suterénu jednoho rodinného domu podle starosty dosahovala hladina výšky 1,2 metru.

„Závažné je to v tom, že už je to potřetí za dva týdny na stejném místě. Jedná se o dva, tři rodinné domy, které jsou postiženy,“ líčil starosta Bělkovic-Lašťam Tomáš Němčic.

Tři jednotky hasičů musely v pondělí 28. srpna odpoledne vyjíždět k poničené štítové zdi a střechy v Krčmani.
Bouřky poničily dva domy v Krčmani. Hasiči je museli zajistit

V lokalitě jsou podle starosty nasazeny bagry. „Upravujeme příkopy, bylo to moc vody naráz, a hledáme další účinné řešení, jak těmto situacím čelit. Se zemědělci se budeme domlouvat na nějakých 'melioracích' na jejich pozemcích,“ uvedl s tím, že v obci se odpoledne sejde povodňová komise.

V Olomouckém kraji v noci zasahovali hasiči u 33 událostí. „Ve 12 případech jsme čerpali vodu ze sklepů či garáží, a to především v obcích Velký Týnec a Bělkovice-Lašťany, kam se při bouřce vlila voda z polí. Ve čtyřech případech jsme zajistili provizorně poškozenou střechu,“ shrnula v úterý ráno Lucie Balážová.