Odhalení památníku v centru obce navazuje na loňské odhalení pamětního kamene u lesního úkrytu v Zákřově za Tršicemi, kde se v letech 1942 – 1945 ukrývala židovská rodina Wolfových.

Příběh této rodiny proslavil ve světě Deník Otty Wolfa, nejmladšího člena rodiny, jednoho z devatenácti mužů a chlapců, kteří byli v dubnu 1945 umučení Vlasovci. Deník bývá přirovnáván k Deníku Anne Frankové.

„Je to trochu vyrovnání se s minulostí. Dnes jsme oficiálně poděkovali občanům Tršic za to, že za druhé světové války pomáhali a ukrývali rodinu Wolfových. Je to velký mezník v tom, co se tady stalo," řekla tršická starostka Leona Stejskalová.

Idea pomníku sahá do jara 2008. Tehdy Tršice navštívili studenti a učitelé z amerického programu The Holocaust Study Tour. Američtí hosté se tehdy zajímali o historii zákřovské tragedie i o ukrývání rodiny Wolfových.

Na americké studenty udělalo velký dojem, že po celé tři roky se v Tršicích nenašel nikdo, kdo by skrývanou židovskou rodinu prozradil.

„Když jsme viděli místo v lese, kde se rodina ukrývala, byli jsme překvapeni, že nebylo nijak označené. Paní starostka byla tehdy s námi a vznikla myšlenka, že uděláme památník. Zapojili se do toho i místní," řekla po slavnosti vedoucí programu Colleen Tambuscio.

Proč si vybrali právě Tršice?

„Četli jsme deník Otty Wolfa, je to součást naší výuky o holocaustu a my jsme ten příběh znali. Hledali jsme stopy a tak jsme se dostali sem, protože příběh se odehrál tady," doplnila.

Pomník v lesním úkrytu

Od začátku se uvažovalo o pamětním kameni na místě lesního úkrytu. Tomu byla nakonec dána se souhlasem americké strany přednost.

Finanční sbírka amerických studentů byla využita na vybudování lesního areálu s pamětním kamenem a na úpravu přístupové cesty.

Lesní pomník byl slavnostně odhalen 2. dubna 2012, téměř po 70 letech od počátku jeho využívání Wolfovými.

Novým impulsem k postavení památníku v centru Tršic, byla nabídka Joan Ellyn Silber, členky Komise Spojených států pro zachování amerického dědictví v zahraničí.

Komise pro zachování amerického dědictví nakonec nabídla finanční podporu, která částečně pokryla náklady na pomník, na dofinancování se Židovská obec Olomouc podílela s Olomouckým krajem.