„Je to určitě lepší, že tady mateřinku máme. Doteď tady nic nebylo, jezdilo se do Suchonic. Je to pohodlnější," řekla maminka, která bude řešit umístění dítěte do školy za rok a půl.

„Snad na nás vyjde místo," pokrčila rameny. „Mít ve vesnici mateřinku je výhoda," řekla zase Drahomíra Švecová.

Na půlku dětí se nedostalo

Do školky se přihlásilo sedmdesát dětí, téměř polovinu muselo vedení odmítnout.

„Naše školka je udělaná pro čtyřicet dětí, zájem byl ale daleko vyšší. Máme ale demografický výhled, že by za dva, tři roky bylo jedno oddělení prázdné," řekl ředitel tršiské základní a mateřské školy Jaromír Vachutka. Poznamenal, že školka nabízí i řadu kroužků zaměřených třeba na pohyb nebo angličtinu, o kterou je velký zájem.

„Zajímavostí je atrium, které je uprostřed a je možné do něj vejít z každé třídy," doplnil ředitel.

Na úvěr

Celkové náklady na novou mateřinku se pohybují okolo osmnácti a půl milionu korun. Obec, jejíž roční rozpočet je osmnáct milionů, si musela vzít úvěr na dvacet milionů. Peníze však rozdělí mezi školku a novou kanalizaci a čistírnu odpadních vod, na jejichž vybudování získali dotaci.

„Školka se podařila z vlastních zdrojů, dotační tituly žádné vypsané nebyly, vzali jsme si úvěr. Kapacita je čtyřicet dětí a zároveň se školkou se vybudovalo i nové fitcentrum," informovala starostka obce Leona Stejskalová.

„Je to úplně nová budova, postavená na staré kotelně. Snažili jsme se, aby to byla nejen architektonicky moderně řešená školka, ale i techniky moderní. Její stavba trvala rok," dodala starostka. (paš)