Na nedělní službu zdravotnící nemocnice hned tak nezapomenou, v neděli krátce po 9. hodině ráno se totiž ozvala signalizace, která ohlásila aktivaci babyboxu. Za necelou minutu držela sestřička holčičku, která se narodila před několika hodinami.

„Holčička byla v pořádku, byla zabalená do velké pleny na které ještě byly zbytky krve, a osušky. Kontaktovali jsme již odbor sociálních věcí,“ řekla lékařka novorozeneckého oddělení Šumperské nemocnice Marie Nováková.

Děvčátko dostalo od sestřiček jméno Valentýna, protože na pondělí 14. února má svátek. Miminko hýčká celý personál.

„Holčička je krásná, je dobře, že vše dobře dopadlo a skončila u nás,“ řekla sestra novorozeneckého oddělení Irena Horáková.

Zakladatel babyboxů Ludvík Hess a autor celého projektu působícího v České republice si pro malého nalezence přál jméno Martina. Mobil Ludvíka Hesse signalizuje otevření jakéhokoliv českého babyboxu, kterých je již v české republice již dvaačtyřicet.

„Vzápětí po signálu mi volal správce šumperské nemocnice Martin Pelnář, s nímž jsem babybox zřizoval a považuji jej za duchovního otce bedýnky pro děti v Šumperku. Na jeho počest jsem holčičce dal pracovní jméno Martinka,“ uvedl Ludvík Hess, sestřičky ale zatím dítěti říkají Valentýna.

Děvčátko, pro které start do života nezačal právě optimálně, stejně pojmenují teprve adoptivní rodiče, které v případě, že se nepřihlásí biologická matka, může mít za několik týdnů.

Stejně jako je v zemi babyboxů, holčička je shodou okolností dvaačtyřicátým děťátkem, jemuž „bedýnka“ pomohla do života.

Schránka byla v těsné blízkosti centrálního příjmu šumperské nemocnice otevřena v lednu 2009.