K ekologické havárii došlo v noci na pátek v Seničce. U kejdové nádrže, která patří Zemědělskému družstvu Senice na Hané se kolem půlnoci protrhlo dno. Do řeky Blaty uniklo přes 400 kubíků kejdy.

„Vlivem vysokých teplot se rozpustil asfalt, který utěsňuje betonové dno nádrže o celkovém objemu 600 kubíků. Dno se uvolnilo a kejda unikla do řeky. Všiml si toho náš noční hlídač," řekl předseda družstva Jaroslav Navrátil.

Dobrovolní hasiči odčerpávají v Olšanech v sobotu odpoledne znečištěnou vodu z řeky Blaty, kam unikla kejda ze Seničky.

Zásah hasičů u Blaty v Olšanech. Foto: DENÍK/Magda Vránová

Zbytky kejdy z nádrže a jejího okolí zemědělci pomocí fekálních vozů převezli do jiné jímky. Zatím ještě neví, zda vůbec budou poničenou nádrž opravovat. Starosta Senice na Hané Michal Tichý musel ihned svolat krizový štáb a ekologickou havárii řešit.

„Začala se upouštět přehrada ve Vilémově, ale nebylo to dostatečně účinné. Průtok se potom trojnásobně zvýšil, což už situaci zlepšilo. Pomohl také noční déšť, tok se naředil a vše odteklo pryč. Domnívám se, že kejdy uniklo několikanásobně více než jen 400 kubických metrů. V obci byl v těch vedrech zápach velmi intenzívně cítit," řekl Tichý.

ČTĚTE TAKÉ: Chcete k Blatě? Zacpěte si nos, vnikly do ní stovky kubíků kejdy

Život z řeky je pryč

Ke znečištění studní místních obyvatel podle něj nedošlo.

„Hygienik nám sdělil, že k tak rychlé kontaminaci nemůže dojít. Občany jsme o havárii ihned informovali místním rozhlasem, aby měli aktuální informace. Pokud by ke znečištění vody ve studních došlo, poznali by to místní bezpečně hned, voda by silně zapáchala. Život z řeky je bohužel pryč, plavala tam spousta otrávených ryb," dodal Tichý.

Pracovníci Povodí Moravy na odstranění havárie nepřetržitě pracují.

„Zvyšujeme průtoky a ředíme je vodou z nádrže ve Vilémově a z jezových zdrží v Těšeticích a v Olšanech. Maximum kejdy je v tuto chvíli zadrženo ve zdrži v Těšeticích. Zemědělci a hasiči ji budou odčerpávat a odvážet na pole," sdělila mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková. Vodohospodáři zatím ještě neznají přesný rozsah škod a rozsah úhynu vodních živočichů v Blatě. (mak)