„Pozor. Na levé straně podsypat. Trochu doprava. Dost.“ Takové a další povely se v pátek ráno nesly Rudolfovou alejí. Zahradníci totiž vysazovali první mladé stromy, které zde nahradí loni padlé kaštany.

Finišují tak s první etapou obnovy historického stromořadí. S jírovci musela pomoci i těžká technika, do země jeden strom sázelo šest zahradníků a trvalo to deset, někdy i patnáct minut. Jsou totiž až šest metrů vysoké a váží přes dvě stě padesát kilogramů.

Práci zahradníků vedl architekt projektu Radek Pavlačka a Naděžda Krejčí, vedoucí zahradnického úseku Výstaviště Flora Olomouc. Nových kaštanů zahradníci vysadí do konce týdne padesát. Začít mohli díky tomu, že z německého Hamburku dorazila v pátek ráno jejich první várka.

Jako alej za deset let

Kamiony přivezly stromky ve stáří dvanácti až patnácti let. Jejich kmínky mají v průměru dvacet až pětadvacet metrů a všechny jsou už nyní vyšší než lampy veřejného osvětlení.

„Postupujeme od Havlíčkovy ulice směrem k restauraci Fontána. Další várku nám z Německa dovezou příští týden. Pak budeme sázet další stromy,“ vysvětlila Krejčí.

Během jednoho měsíce by tak první část aleje mělo zdobit 157 nových kaštanů. První etapa obnovy historického stromořadí tak jde do své závěrečné fáze. Podle autora projektu by stromy měly vypadat jako alej za deset let.

„Jako původní stromořadí tak za pětadvacet až třicet. Aby i kmeny působily jako alej, tak to bude trvat možná i padesát roků,“ popsal Pavlačka.

Jeden strom za pět tisíc

Jeden kaštan vyšel na pět tisíc korun. Celková hodnota zakoupených jírovců včetně jejich dopravy z Německa do Olomouce přesáhla 1,4 milionu korun.

„Cena první etapy obnovy Rudolfovy aleje, tedy cena za loňské vykácení starých stromů, nákup stromů nových a jejich výsadbu, je 6,7 milionu korun. Počítali jsme také se ziskem z prodeje vloni vykáceného dřeva,“ vysvětlila Krejčí.

Na první etapu naváže nejspíše hned v dalším roce druhá, i když původně mezi nimi měla být pětiletá pauza. Pokud radnice získá všechna potřebná povolení, tak zbytek aleje padne k zemi už příští podzim.

Část stromořadí od restaurace Fontána k Polské ulici získá také nové cesty a mobiliář. Zcela novou podobu by Smetanovy sady včetně aleje měly mít v roce 2012.