Reklamace přitom město a Flora řešily už vloni, a to zhruba rok po kompletní rekonstrukci areálu. Celý projekt přitom stál 33 milionů korun, z toho 24 milionů šlo z evropských peněz. Jak dlouho zabere nynější oprava, a zda se stihne do konce prázdnin, se neví.

„V takovém horku se děti mohly v bazéncích ovlažit a pohrát si. Nepobudeme tu ani moc dlouho, protože zmizely plachty stínící před sluncem a nemáme se kde schovat. Můžeme si dát leda kolečko kolem zahrady a jít domů,“ zhodnotila stav olomouckého jedna z maminek Denisa Vlková.

„Neseženeme ani pořádné občerstvení, protože stánek je zavřený,“ stěžovali si další návštěvníci.

Prezidentský vlak v Olomouci. Rosnička z Olomouce
Rosnička z Olomouce přitáhla prezidentský vlak. Podívejte se dovnitř

Vadné spáry

Za prázdné bazénky nejspíše můžou vadné spáry.

„Po napuštění bazénů dochází k velkému úbytku vody. Voda nejspíš uniká spárami ve dně bazénu,“ informoval technický náměstek Flory Jiří Svačinka. Bazénky proto Flora reklamovala a čeká, co zhotovitel zjistí.

Kdy se podaří závady odstranit, zatím není jasné. Jakmile budou bazény napuštěny a lidé si u nich opět budou moci pohovět, měli by počítat s tím, že koupání v nich bude zakázáno. Na to upozorní návštěvníky cedule.

Simulace pozměněného výškáče Šantovka Tower v olomouckém panoramatu na webu sdružení Za krásnou Olomouc. Investor novou podobu zatím nezveřejnil.
Olomoučtí radní o stavební uzávěře u Šantovky nerozhodli, sešlo se jich málo

Koupání zakázáno, ale osvěžit se můžete

Smočit se však budou moci bez problémů.

„Bazénky nejsou z povahy projektu ani z hygienických důvodů určeny ke koupání, proto je v nich koupání od počátku zakázáno. Vstup do vody je na vlastní nebezpečí,“ řekl Svačinka.

„Ale ještě nikoho jsme za svlažení ve vodě v horkých dnech nevyhazovali,“ ujistil.

Podobné stanovisko zastává i město, do budoucna s možností koupání v bazéncích nepočítá.

„Nejde o oficiální koupaliště a ani v budoucnu nepůjde. V praxi to znamená, že se v bazéncích nesmí plavat, ale vstup do vody a brouzdání není problém a nikdo za něj nebude vykázán,“ ujistil návštěvníky Rozária také mluvčí olomouckého magistrátu Michal Folta.

Na most v ulici Komenského už najíždějí bagry, v příštích dnech půjde k zemi.
VIDEO: Začíná se bourat most u Bristolu, už tam najely bagry

Proč chybí plachty?

V bazéncích se tedy návštěvníci neovlaží. Pařícímu slunci ale neuniknou ani pod plachtami, ty totiž chybí.

„Po nedávném vyvrácení jednoho ze sloupů při noční bouřce byly plachty kvůli bezpečnosti demontovány. Statik prověřuje kotvení sloupů stínících plachet a podle jeho posudku a případných oprav se bude odvíjet termín zpětné montáže plachet. Toto je také předmětem reklamace,“ doplnil Svačinka.

Pokud se lidé rozhodnou strávit v Rozáriu odpoledne, měli by si raději přibalit svačinu, se stánkem s občerstvením totiž nemůžou počítat. Ten by měl být zprovozněn až poté, co dá firma do pořádku porouchané bazénky.

„Nějakou malou svačinu ale jde koupit u vstupu v infocentru,“ poradil náměstek Svačinka.

Elektrobusy v Hranicích
Elektrobus za 13,5 milionu? Jinde si je pochvalují

Moderní obnova Rozária podle projektu architekta Zdenka Sendlera navázala na původní podobu, kterou prostoru v 70.letech vtiskl Emil Zavadil. Původní záměr architekta Zavadila byl koncept ker plovoucích po vodě. Místo rozária bylo kdysi řečištěm řeky Moravy. Sedmitunové betonové „kry" v Rozáriu doplňují dřevěné zvlněné terasy a stříšky. Část růžových záhonů na betonovém platu nahradily trvalky, pobytové louky, přibyl mobiliář, aby lidé mohli posedět. Vzniklo i molo propojující jednotlivé úseky.

Autoři: Tomáš Siřinek, Daniela Tauberová