Toto centrum, které vyrostlo mezi montážními halami obou společností zabírá více než čtyři tisíce metrů čtverečních.

V souvislosti s jeho otevřením najde zaměstnání padesátka lidí.

„Veškeré procesy logistiky, a to od příjmu zboží, vstupní kontroly, skladování materiálu, balení hotových strojů až po jejich expedici, se dosud odehrávaly v hale WHP. Firma však rychle roste a potřebuje více ploch, proto jsme se rozhodli postavit logistické centrum, které nám umožní na jedné ploše spojit všechny procesy, a tím zefektivnit výrobu," uvedl jednatel WHP Max Westermann.

Obě společnosti nyní procházejí fází růstu a jsou schopny nabídnout práci lidem nejen z regionu, ale i z větší dojezdové vzdálenosti od prostějovského sídla společnosti.

„Hledáme motivované spolupracovnice a spolupracovníky a věříme, že práce v našich prostějovských pobočkách je atraktivní i pro zaměstnance, kteří nebydlí v přímé blízkosti," uvedl Max Westermann.

Šanci mají mechanici, elektrikáři i logistici

Jen v logistickém centrum, jehož stavba zabrala jedenáct měsíců, najdou práci desítky lidí.

„V následujících dvanácti měsících nabereme padesát lidí. Jedna část naší aktivity je sice logistické centrum, ale potřebujeme odborníky do všech oddělení, kteří podpoří růst a rozvoj firmy," nastínil manažer logistiky a kvality Jiří Marek.

Nábor nových zaměstnanců již probíhá a šanci mají zejména šikovní mechanici, zámečníci nebo elektrikáři.

Zájem je o absolventy oborů logistiky, nákupu či konstrukce. U uchazečů hraje roli i jazyková vybavenost.

Firmy připouští, že najít dnes kvalifikované pracovníky je často problém.

„Při náborech si všímám, že existují dvě skupiny lidí. Na jedné straně ti, kteří chtějí práci, mají zkušenosti a vzdělání, na druhé straně lidé, kteří mají zájem o manuální práci, ale chybí jim pracovní návyky a pracovat v podstatě nechtějí. Zájemci o práci musí mít vzdělání, motivaci a chuť zvládat výzvy," řekl Jiří Marek.

Z města módy, městem sportu a průmyslu

Problém firem s nalezením kvalitních zaměstnanců si uvědomuje i hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil.

„Chceme zajistit kvalitní střední školství, a proto jsme se rozhodli od příštího školního roku podporovat studenty technických oborů na středních školách. Problémem firem je však i dopravní infrastruktura, která často není na takové úrovni, aby poskytovala kvalitní dopravní linky. Na obou problémech se však kraj snaží pracovat," řekl na slavnostním otevření logistického centra Jiří Rozbořil a dodal, že obě firmy mají velkou zásluhu na snižování nezaměstnanosti v regionu.

„Výběr zaměstnanců je jedním z nejdůležitějších úkolů a uvědomujeme si, že kromě investic do budov musíme investovat i do zaměstnanců," řekl Max Westermann a dodal, že firma plánuje během dvou let zaměstnat dalších osmdesát až devadesát lidí.

„Za posledních osmnáct měsíců u nás našlo práci zhruba osmdesát lidí. Vyhledat a zaškolit další zaměstnance je pro nás největším úkolem do příštích dvou let," uvedl jednatel WHP a dodal, že firma má plány i na dalších pět let.

„Pozemky, které máme ve vlastnictví, stačí na to, abychom plochu hal zdvojnásobili, což bychom chtěli stihnout do roku 2019. Chceme zvýšit atraktivitu Prostějova, které má dlouholetou průmyslovou historii a na kterou chceme společně s lidmi z regionu navázat," dodal Max Westermann.

Příliv nových pracovních míst vítá i první náměstek prostějovského primátora Jiří Pospíšil.

„Prostějov byl v minulosti městem módy, nyní je městem sportu a já si myslím, že i městem průmyslu. Pracujeme na nové průmyslové zóně a děkujeme oběma firmám za nová pracovní místa," uvedl.

Obrat 85 milionů eur

Strojírenské podniky WHP a BSW Machinery patří k vedoucím výrobcům strojů a systémů k výrobě a zpracování flexibilních obalů.

„Prodáváme různé stroje pro trh s obalovými materiály. Celé to začíná výrobou strojů pro fólie, pak jejím zpracování a potiskem. Poslední stroj pak z fólie vyrábí sáčky nebo etikety na láhve," vysvětlil Max Westermann s tím, že obě firmy zaznamenávají růst.

„Silný růst začal před dvěma lety a stále trvá. Jednak roste náš podíl na trhu se zákazníky, jednak naše mateřská společnost přemísťuje stále více konstrukčních a montážních funkcí z Německa do Prostějova. Nyní mají obě firmy obrat osmdesát až pětaosmdesát milionů euro ročně a příští rok bychom chtěli dosáhnout na hranici sto milionů euro," nastínil Max Westermann.

Do Prostějova se díky strojírenským firmám sjíždí i podnikatelské špičky z celého světa.

„Máme klienty v Africe, Asii, Latinské Americe, arabských zemích a v poslední době i ze Severní Ameriky. Klienti z celého světa přicházejí právě do centra v Prostějově, aby si prohlédli nejmodernější unikátní stroje vyrábějící trvanlivou obalovou techniku. V hale, kterou jsme otevřeli před dvěma lety, probíhá i zaškolování personálu našich klientů," vysvětlil jednatel BSW Thomas Breitenberger­.