Výpadek před sedmou hodinou ráno odstavil od proudu většinu krajského města a okolí.

V části Olomouce nejezdily tramvaje.

Například v Brněnské ulici uvízla tramvajová souprava v křižovatce a několik minut bránila v odbočení motoristům jedoucím od Prostějova.

„Nejvíce nám to postihlo linku č.3, protože nám vypadla měnírna v Trnkově ulici, a zpoždění dosáhlo 24 minut. Jinak bylo zpožděno osm spojů a skluz byl sedm až osm minut. Výpadek byl v ranní špičce, naštěstí krátkodobý," popisovala mluvčí DPMO Martina Krčová.

Bez elektřiny byly rovněž semafory na křižovatkách, v olomouckých ulicích se tak rychle vytvořily kolony a zácpy.

Rychle vyřešeno

U hořící trafostanice zasahovali kolem tři čtvrtě na sedm ráno profesionální hasiči z Přerova a dobrovolní z Prosenic.

Škoda se vyšplhala na milion korun.

„Hasiči po příjezdu na místo zjistili, že požárem je zasažen samostatně stojící přístrojový transformátor napětí. Začali proto intenzivně spolupracovat se zástupci energetické a přenosové společnosti a po obdržení zprávy, že je zařízení bez dodávky elektrické energie, začali s hasebními pracemi," vylíčila krajská mluvčí hasičů Vladimíra Hacsiková.

Podle ní nebyl při požáru nikdo zraněn a plameny se podařilo rychle dostat pod kontrolu. Hasiči využili speciální zařízení – kombinovaný hasicí kontejner, který se používá pro likvidaci těchto typů požárů.

„Velitel zásahu si vyžádal také pracovníky odboru životního prostředí. Došlo totiž k poškození transformátoru a úniku oleje," doplnila mluvčí.

Kvůli požáru trafostanice v Prosenicích se krátkodobě ocitlo bez proudu několik desítek tisíc odběratelů na Přerovsku, Olomoucku a Novojičínsku.

„Našim elektromontérům se podařilo situaci rychle vyřešit a v těchto chvílích už v souvislosti s požárem neevidujeme žádnou poruchu," doplnil mluvčí skupiny ČEZ Vladislav Sobol.

K výpadku elektrického proudu na Přerovsku podle něj došlo kvůli požáru měniče 400 kV společnosti ČEPS.  

Příčiny toho, jak ke vznícení došlo, nyní zjišťují vyšetřovatelé.