Vynášení Smrtky a Vítání jara má v Příkazích a nedalekém Nákle dlouholetou tradici. Začalo to už v roce 1986, kdy tento zvyk obnovil dětský soubor Břehule.

„O deset let později vznikl národopisný soubor Pantla, já jsem se tehdy stal jeho vedoucím. Od roku 1996 dodržujeme tuto tradici poctivě každý rok, ani jednou jsme ještě vítání jara nevynechali. Snažíme se udržet čistotu tohoto zvyku, držíme se hanáckého nářečí a také období přelomu 18. a 19. století," vysvětlil vedoucí Pantly Petr Ošťádal.

Stejně jako každým rokem, vyšel také v neděli odpoledne z Hanáckého skanzenu průvod dětí a dospělých. V čele šli členové souboru Pantla v krojích a společně nesli Smrtku. Tu každoročně vyrábějí z přírodního a dobře hořlavého materiálu, nejčastěji používají starou sušenou trávu nebo slámu.
Smrtka má na sobě vždycky stejné oblečení. To se podobá jednoduchému hanáckému kroji.

„Oblékáme jí bílou košili a sukni z modrotisku. Na hlavě má barevný šátek, na krku bílý nařasený límec a ´korále´ z přírodních nezdobených vyfouknutých vajíček. Někdy jí oděv ozdobíme také kytičkou z typických hanáckých květin jakými je vlčí mák, kopretina a chrpa," popsal tradiční Smrtku Petr Ošťádal.

Za zpěvu hanáckých písniček a recitování říkadel krojovaný průvod každoročně dojde až k místnímu rybníčku. Tam děti smrtku odstrojí, vedoucí národopisného souboru ji zapálí a hořící vhodí do vody.

„V minulosti nám při vítání jara několikrát nepřálo počasí, zima se holt nechtěla vzdát. Házeli jsme hořící Smrtku dokonce na led, protože rybníček tehdy zamrznul. Stalo se nám také, že se během průvodu strhla chumelenice a než jsme skončili, tak byla náves zasypaná sněhem," vzpomněl na rozmary počasí za poslední léta vedoucí souboru Pantla. Ten dodržuje také tradici takzvaného Lítečka, což jsou svázané proutky „kočiček", kroucené vrby nebo zlatého deště. Zdobí se pestrobarevnými stužkami a barevnými vyfouknutými vajíčky.

Několika desítkami kraslic zavěšenými na pentlích si v neděli u místního rybníčku nazdobili velikonoční strom také děti a rodiče z příkazského rodinného centra Čmeláček. Všechny velikonoční tradice, jarní zvyky a tance bude soubor Pantla předvádět při velikonočním jarmarku, který v Hanáckém skanzenu pořádají v sobotu 28. března.