„V současnosti je stavební řízení přerušeno. Čekáme na změnu územního plánu obce. Až bude dokončena, pak dokončíme územní řízení a přikročíme ke stavebnímu povolení,“ řekl Bohuslav Orálek z investorské fir­my.

Nová elektrárna se v lokalitě připravuje už několik let.

„Myslím, že při rychlosti našich úřadů by mohla být postavena v příštím roce,“ sdělil Orálek.

Elektrárna by se měla nacházet čtyři sta metrů západně od současného větrného parku.

Stát bude v blízkosti silnice z Branné do Ostružné u hranic katastru obou obcí.

S výkonem dvou megawatt bude čtyřikrát výkonnější než stávající stroje a s celkovou výškou 150 metrů včetně vrtule bude dvaapůlkrát vyšší.

Na plánovanou investici panují rozdílné pohledy.

„I proto, že nedaleko stojí stožáry vysokého napětí, převládl názor, že nová elektrárna krajině neublíží,“ řekla starostka Ostružné Miroslava Bendeková.

Větrná elektrárna u Ostružné. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Správa CHKO nesouhlasila

Se stavbou nesouhlasila Správa Chráněné krajinné oblasti Jeseníky. Elektrárna se totiž nachází v pásmu tří kilometrů od hranice chráněné krajinné oblasti (CHKO).

Podle Správy není vyloučen negativní vliv při pohledu na území CHKO. Posouzení vlivu stavby na ráz krajiny bylo podle jejího názoru značně podhodnocené.

„Na Ostružnou jezdíme poměrně často, naši známí zde mají chatu. Nedovedu si představit, že zde vyroste další větrná elektrárna. Musím přiznat, že mi do zdejší krajiny vrtule vůbec nezapadají. Vždy, když projíždím kolem, si připadám, že jsem se ocitla na jiné planetě. Nechápu, jak mohou něco podobného ochránci přírody připustit. Brání každou rostlinku či ptáčka a takové obludy tu nechají postavit," soudí Marie Novotná ze Šumperka.

Nová elektrárna bude pro Ostružnou znamenat vítanou finanční injekci. Ze stávajících zařízení kromě občasných sponzorských darů obci pravidelné příjmy neplynou. To by se mělo změnit.

Čtvrt milionu ročně do kasy obce

Nově by však do kasy obce s necelými dvěma stovkami obyvatel mělo každoročně přibýt 250 tisíc korun – sto padesát tisíc od provozovatele nové elektrárny, zbytek od provozovatele těch stávajících.

„Za čtyři roky by to dělalo milion korun, což je krásné,“ uvažuje Bendeková.

Výstavbě zatím brání územní plán obce. Zastupitelé před nedávnem schválili jeho druhou změnu. V ní se ovšem s elektrárnou nepočítá. K záměru bylo totiž třeba dodat ještě řadu potřebných dokumentů a o elektrárně budou zastupitelé rozhodovat při další změně.

Bohuslav Orálek tvrdí, že nové zařízení má lepší parametry a bude méně hlučné než stávající větrníky.

„Uspořádali pro lidi z Ostružné exkurzi k elektrárnám o výkonu dvou tisíc kilowatt, aby věděli, jak vypadají a co jejich provoz obnáší. Ujistili se, že jejich provoz neovlivní negativně život v obci. Jedna pětistovka, které tu už stojí, je totiž hlučnější než nová dvoutisícovka. Je to jako trabant versus mercedes,“ říká.

Stávající elektrárny v Ostružné

výkon: 500 kW
výška (s vrtulí): 60 m
rok výstavby: 1994
náklady: 150 milionů korun