S obavami šla se synem k zápisu do mateřské školy v olomoucké městské části Nemilany Iveta Svobodová.

Stejně jako v jiných předškolních zařízeních i tady, totiž počítají s větším zájmem, než mohou uspokojit. A tak místo se pro jejího syna najít nemusí.

„Obavy máme celkem velké. Malému byly teprve dva roky a vzhledem k tomu kolik je tady nově postavených domů, tak dětí je opravdu hodně. Chtěla bych jít do práce," pokrčila rameny sympatická maminka a doplnila, že její dcera zařízení už navštěvuje.

Se dvěma dětmi k zápisu přišla i Kateřina Studená. I ona doufá, že se místo pro ně najde.

„Starší dceru jsme sem hlásili minulý rok, ale neuspěli jsme, protože jsem byla na mateřské. Dceři ale děti a kolektiv chybí, maminka jí už nestačí," vysvětlila s úsměvem Kateřina Studená.

Jinou školku v záloze nemá, sází jen na jednu kartu.

„Tady se nám líbí, ale mají málo místa. Kdyby to nevyšlo, budu doma. Půjdu na pracák, manžel bude muset živit celou rodinu a finančně to nebude dobré. Navíc i já se těším do práce, mezi lidi. Kdyby to nevyšlo nebylo by to dobré a taky děti by byly zklamané," doplnila maminka.

Zápisy se v mateřince konaly ve středu a ve čtvrtek, celková kapacita školky je padesát jedna dětí a vedoucí učitelka o naplněnosti nepochybuje.

První den se dveře otevřely v osm ráno a už o hodinu a půl později, bylo na seznamu zapsaných sedm dětí.

„Předpokládáme, že všechny neuspokojíme. Místa ale můžeme řešit v rámci celého našeho zařízení. Pokud by se našlo jinde, dítě se může umístit v mateřince ve Slavoníně nebo v Nedvězí," řekla Laďka Šmídová, vedoucí učitelka školky v Nemilanech, která spolu s tou ve Slavoníně a Nedvězí, patří pod nemilanskou Základní školu.

Poznamenala, že zapisovala i děti, které mají dva roky.

„Není nikde psáno, že bychom děti ve dvou letech nemohli přijmout, i když teď při aktuálních počtech, to není moc pravděpodobné," řekla vedoucí učitelka.

Nová oddělení v Řepčíně i v centru

Zápisy v krajském městě se konaly v průběhu celého týdne, koncem měsíce by magistrát měl mít první předběžné informace o tom, jak dopadly.

S čísly však ještě zamíchají počty prvňáčků.

Rodiče se musí do května rozhodnout, zda jejich dítě do první třídy nastoupí nebo bude mít roční odklad povinné školní docházky.

„Očekáváme převis poptávky, je to trend, který ještě nějakou dobu potrvá. Nicméně počet dětí narozených v uplynulých letech, je už klesající, byť ne nijak výrazně. Ale dětí s trvalým bydlištěm v Olomouci, se nám narodilo méně," informovala vedoucí odboru školství olomouckého magistrátu Hana Fantová.

Doplnila, že město stále pracuje na navýšení kapacity, i když ne velkými projekty.

„K novému školnímu roku se budou otevírat dvě třídy v Řepčíně, v objektu bývalé chirurgie. Ještě máme plány otevřít třídu na Základní škole Řezníčkova a rozšířit školku Michalské stromořadí. Loni se nám taky podařilo otevřít třídy v Mateřské škole Holečkova," doplnila Fantová.

Někde budou zapisovat až na jaře

Ne všude ale řeší zápisy z kraje roku. Například v nedalekých Dolanech je chystají až na květen. Ve Vésce, místní části, je kapacita čtyřicet dětí a v samotných Dolanech pak padesát čtyři. I tady počítají s vyšším zájmem.

„Dětí je hodně, budeme naplnění a určitě budou děti, které budeme odmítat, ale to většinou bývají děti mladší tří let. Rodiče se už teď ptají, ale my jim zatím žádné informace nedáváme. Ani nevíme, kolik dětí půjde do školy a kolik dětí bude mít odklad. To se uvidí až v květnu," doplnila Pavlína Coufalová, vedoucí učitelka mateřinky v Dolanech.