Patnáct kilogramů uhynulých ryb odvezli rybáři ve středu ráno z olomouckého rybníku zvaného Hamrys v ulici Požárníků v městské části Slavonín. Mezi rybami byli i čtyři sumci, jedna větší štika a několik menších kusů jako například dvaceticentimetrový okoun. Ryby uhynuly kvůli nedostatku kyslíku. Bývalá pískovna je málo hluboká a pokud nepřijde ochlazení, může podle rybářů úhyn pokračovat.

„Průměrná hloubka je asi osmdesát centimetrů, je to mělké. V rybníku je hodně sedimentů z povodní, voda tam zůstává a nemění se. Takovýto problém řešíme asi jednou za tři roky," řekl hospodář místní organizace Českého rybářského svazu Václav Zelníček.Úhyn ryb v rybníku Hamrys v Olomouci

„Musí přijít ochlazení nebo déšť. Pokud bude dál trvat současné horko, je možné, že mrtvých ryb přibyde," řekl. Kvůli nedostatečné hloubce rybáři nemohou použít provzdušňovače vody, takzvané aerátory. „Akorát bychom zvířili bahno," dodal hospodář.

Bez přítoku a odtoku

Nedostatek kyslíku i opakování problému potvrdil i vedoucí odboru životního prostředí olomouckého magistrátu Petr Loyka.

„Jde o jámu po těžbě štěrkopísku zaplavenou vodou. Není tam ani přítok, ani odtok. Čím vyšší teploty tam panují, tím horší je rozpustnost kyslíku ve vodě a naopak roste jeho spotřeba rybami a vodními živočichy. Úhyny ryb v této lokalitě se opakují již několik let v létě i v zimě," uvedl Loyka.

Podle něj uhynou nejčastěji nad ránem, protože v noci spotřebovávají vodní tvorové výrazně více kyslíku. „Letos v létě je to v Olomouci první případ úhynu kvůli kyslíkovému deficitu. V tomto počasí ale nelze vyloučit, že se může zopakovat v této lokalitě či jiných místech," upozornil Loyka.

Mělký rybníčekÚhyn ryb v rybníku Hamrys v Olomouci

Rybníček je mělký, což dobře ví i místní plavec, který se zde koupe každý den. „Vody tu není ani nad hlavu, podle mě je maximální hloubka tak metr dvacet. Celé bych to mohl přejít, kdyby zde nebylo to nepříjemné bahno. Jinak té vodě ale nic nebude," řekl Olomoučan.

Ve středu kolem sedmé hodiny ráno si mrtvých ryb všiml kolemjdoucí a zavolal hasiče. Ti na místo vyjeli z nedaleké centrální stanice. „Provedli jsme důkladný průzkum okolí a vyloučili přítomnost nebezpečné látky na vodní hladině," sdělil mluvčí Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje Zdeněk Hošák.

Rybník Hamrys slouží pro rybaření pouze dětem do patnácti let. Na nedaleké Janského ulici funguje například pod Domem dětí a mládeže Olomouc rybářský kroužek. (oz, čtk)