Policisté evidují zvýšený počet dopravních nehod, naštěstí do večera nehlásili nějaké vážnější zranění.

Na Olomoucku srážka dvou autobusů po 18. hodině zcela zablokovala silnici. Havárie se stala na cestě z Velkého Týnce směrem na Hostkovice, těsně před pověstnými serpentýnami.

Po čelním nárazu oba havarované kolosy zůstaly stát kolmo ve vozovce a zatarasily průjezd.

"Vzhledem ke klimatickým podmínkám bude zprůjezdnění komunikace obtížné. Vozovka je zledovatělá," informoval večer policejní mluvčí Libor Hejtman s tím, že oba autobusy jely bez cestujících. Uzavírka komunikace by měl trvat nejméně do 20.30 hodin.

V kopci mezi Mariánským Údolím a Mrsklesy zase před osmou hodinou uváznul polský kamion. Jeden jízdní pruh musel být uzavřený. "Komplikace potrvají nejméně hodinu", informovalo ŘSD na webu dopravniinfo.cz.

Kamion havaroval také před 20. hodinou u Hradčan-Kobeřic na Prostějovsku. Zablokoval vozovku, návěs sjel do příkopu. Motoristé tam projedou se zvýšenou opatrností.

Dvě osobní auta havarovala po 19. hodině na silnici 44 u Velkých Losin. Při bouračce nebyl nikdo zraněný, úsek je průjezdný.

Chumelit má až do rána

Meteorologové prodloužili výstrahu před vydatným sněžením v Olomouckém kraji až do pátečního rána, přesněji do 8:00, kdy by mělo sněžení ustávat.

„V noci bude zataženo se sněžením, v první polovině noci místy i vydatnějším. K ránu slábnutí a ubývání srážek,“ sdělil Petr Drobek z regionálního předpovědního pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu.

Nejnižší teploty budou v noci klesat k minus jednomu až minus čtyřem stupňům.

V pátek pak bude zataženo až oblačno, zpočátku ojediněle se slabým sněžením.

„Během dne přechodně místy polojasno. Večer opět přibývání oblačnosti a ojediněle slabé sněžení,“ uvedl meteorolog. (tau)

Sjízdné, ale hodně opatrně

Silničáři nehlásili večer nějakou v kraji nějakou neprůjezdnou cestu kvůli přívalu sněhu. Radlice i sypače odklízí nepřetržitě padající nadílku.

"Aktuálně máme venku veškerou techniku. Všechny silnice jsou sjízdné, ale je třeba zvýšená opatrnost. Komunikace prosolujeme, ale vzhledem ke stálému sněžení se na vozovkách drží vrstva rozbředlého sněhu," informoval před půl sedmou večerní Petr Živura, hlavní dispečer Správy silnic Olomouckého kraje.

Na Konicku bojují se sněhem i traktory.

"Na silnicích máme všechny auta včetně traktorových radliček našich smluvních partnerů. Všechny komunikace byly se zvýšenou opatrností sjízdné," hlásil okolo osmnácté hodiny Petr Walter vedoucí cestmistrovství Konice.

Ťukance a příkopy

Kvůli kluzkým cestám skřípou plechy a auta končí v příkopech.

"V průběhu dnešního dne evidujeme oproti běžným dnům zvýšenou nehodovost. Drtivá většina dopravních nehod je ale zapříčiněna nepřizpůsobením jízdy aktuálnímu stavu vozovky. Jsou to spíše menší ťukance nebo auta zapadlá v příkopech," informoval policejní mluvčí Libor Hejtman s tím, že by měli být řidiči opatrní a zbytečně neriskovali.

Sněžení by mělo podle předpovědi počasí na území Olomouckého kraje pomalu ztrácet na intenzitě a do půlnoci by mělo ustat úplně.