Ti mají v jedináctičlenné radě usednout do dvou křesel.

V pondělí to jednohlasně schválil krajský výkonný výbor ČSSD.

"S přihlédnutím k doporučení předsednictva strany a výsledku krajských voleb povedeme další jednání o koalici pouze s KSČM," uvedl Jiří Rozbořil z ČSSD, možný budoucí hejtman. Jednání s dalšími stranami výbor zamítl.

Z jedenácti mandátů by měli mít sociální demokraté devět, zbytek podle předběžných dohod připadne komunistům.

ČSSD chtěla pozici hejtmana a většinu v radě, KSČM přijala návrh na rezorty školství a regionálního rozvoje, který je spojen se životním prostředím a zemědělstvím.

„Ještě jsme tam přidali majetek, protože chceme zrušit náměstka přes finance. Rezort rozdělíme mezi hejtmana, který se bude starat o finance, a majetek dáváme na starost koaličnímu partnerovi," zmínil Rozbořil. Počet hejtmanových náměstků se tedy sníží ze sedmi na šest.

Přesnější podobu složení Rady Olomouckého kraje upřesní strany na společném jednání v neděli, definitivní návrh koaliční spolupráce by mělo krajské vedení ČSSD a její zastupitelský klub potvrdit o den později.

Lídr KSČM: Je to touha po něčem novém

Lídr kandidátky KSČM Alexander Černý vidí ve výsledku voleb jasné sdělení voličů.

„Umožnili v Olomouckém kraji změnu a snad to bude impuls, aby nastala nejen na úrovních krajů. Politici to musí vnímat jako touhu voličů po něčem novém," prohlásil Černý.

Dodal, že pro jeho stranu byla jednání o programu důležitější než počet křesel.

„Výsledek jednání je rozumným kompromisem a vyjadřuje pozici naší strany, což je pozice, která nám sluší. Jednomyslnost vyjednávacího orgánu ČSSD nás mile překvapila," uvedl Černý.

Podle jeho slov se pravděpodobnost, že by v radě zasedl, blíží nule.

Rozhodl počet křesel v radě

V posledních dvou dnech se sociální demokraté rozhodovali mezi dvoukoalicí s komunisty a trojkoalicí s ODS a Koalicí pro Olomoucký kraj složenou z KDU-ČSL a Strany zelených. ČSSD se zaměřila na shody v dopravě, školství, sociálních službách a zdravotnictví. Jelikož se v programových průnicích strany shodly a zásadní problémy nenašly ani v tématech jako letiště Bochoř, spalovna nebo půjčky od Evropské investiční banky, rozhodnout muselo zastoupení v radě.

„Právě to bylo jazýčkem na vahách. Po jednání s KSČM jsme dospěli k číslům devět mandátů pro ČSSD a dva pro KSČM. Rozložení to není až tak fatální, jak by se mohlo zdát," komentoval Rozbořil rozhodnutí, že v pozici hejtmana Olomouckého kraje jako první přivede do vlády komunisty.

Koalice pro Olomoucký kraj na prvním jednání mluvila o třech místech v radě, později o jedno ustoupila. „V pondělí jsme se dohodli na dvou. Při variantě trojkoalice ČSSD, ODS a Koalice pro Olomoucký kraj společně se starosty se na jednání hovořilo o poměru v radě kraje 7:2:2," řekl Marian Jurečka, jednička kandidátky koalice KDU-ČSL a Strany zelených.

ČSSD nakonec zohlednila výsledek voleb. „Přihlédli jsme k celospolečenské poptávce. Chtěli jsme také preferovat středolevou koalici," sdělil Rozbořil.

V pětapadesáti­členném zastupitelstvu získala ČSSD devatenáct mandátů, komunisté šestnáct. Koalice pro Olomoucký kraj má stejně jako ODS osm křesel, TOP 09 a Starostům připadly čtyři.

Po minulých volbách vedla kraj ČSSD spolu s ODS a lidovci. Komunisté zůstali v opozici.