„Kolem 21. hodiny signalizace babyboxu upozornila personál novorozeneckého oddělení, který ve schránce našel chlapečka. Byl čistě oblečený, nejevil žádné známky zranění nebo násilí. Měl u sebe dvě plyšové hračky,“ sdělil mluvčí nemocnice Egon Havrlant.

Chlapec u sebe neměl žádný dokument ani dopis. Před nemocniční budovou s vyhřívanou schránkou stál prázdný dětský kočárek.

„Personál novorozeneckého oddělení předal chlapce na dětskou kliniku. Po zdravotní stránce je v pořádku,“ doplnil mluvčí.

Podle zakladatele projektu Babybox-Statim Ludvíka Hesse je chlapeček nejstarším dítětem, které bylo do babyboxu v České republice doposud odloženo.

Opatrovníkem dítěte je magistrát města. Zdravotníci kontaktovali policii.

„Chlapec bude pravděpodobně během několika dní předán do kojeneckého ústavu,“ dodal mluvčí Havrlant.

Ludvík Hess se pozastavil nad tím, jak je možné, že v babyboxu určeném zejména pro novorozence skončí dítě staré 1,5 roku.

„Je to mnohem smutnější a svědčí to o tom, že sociální síť v České republice je v nepořádku. Předpokládal bych totiž, že se takto nešťastnou matku podaří zachytit, ať už ze strany sociálních pracovníků, dětských lékařů či sousedů či rodiny,“ reagoval na poslední případ Hess.

„Viděla bych v tom zkratové jednání matky, například v souvislosti se sociální situací,“ míní zkušená dětská lékařka Zdeňka Sobotková.

„Předpokládám, že to není důsledkem chyby státní správy či zdravotníka,“ uzavřela.