Personál ho během několika minut odnesl na novorozenecké oddělení, kde mu byla ihned poskytnuta péče a zdravotníci dítě prohlédli, zda je v pořádku.

Dítě je podle lékařů v pořádku a bez známek fyzického strádání.

V babyboxu nebyly nalezeny žádné doklady ani dopis, který by odkazoval na chlapcovu totožnost.

Naposledy přinesl  olomoucký babybox záchranu dítěti vloni v listopadu.

Na to, že je v babyboxu  umístěném nedaleko vchodu do porodnice „živo" upozornila personál deset deset minut po deváté zvuková a světelná signalizace na sesterně Novorozeneckého oddělení FNOL.

„Personál byl u dítěte během několika minut. Chlapec byl čistě oblečený, lehce vystrašený, nejevil ale známky hladu ani jiného fyzického strádání, což potvrdil i lékař, který jej vyšetřoval," informoval mluvčí nemocnice Egon Havrlant.

Tomášek, jak mu začaly sestry na novorozeneckém oddělení říkat, byl vzhledem k věku, který zdravotníci určili na zhruba půl roku, přeložen na kojenecké oddělení Dětské kliniky FNO.

„Trápí jej pouze lehká rýma, jinak je podle odborníků zdravotně zcela v pořádku," poznamenal mluvčí FNOL.

Sociální oddělení nemocnice o dítěti hned informovalo Magistrát města Olomouce a policii. Magistrát se v takových případech stává opatrovníkem a žádá soud o rozhodnutí o dalším umístění dítěte, pokud bude jeho zdravotní stav bezproblémový.

Čtvrté dítě olomouckého babyboxu

Tomášek je čtvrtým dítětem odloženým do babyboxu v areálu olomoucké fakultní nemocnice.

V roce 2007 v něm nemocniční personál našel několik hodin starého chlapečka, o rok později asi dvě hodiny starou holčičku a naposledy loni v listopadu asi rok a půl starého chlapce. Věk dítěte všechny zaskočil. Doposud blízcí využili vyhřívanou schránu k řešení tíživé situace v případě dětí starých maximálně měsíce.

Babybox byl do FNOL instalován před šesti lety jako třetí takové zařízení v ČR. Je přístupný z vnější strany budovy porodnice a ve chvíli, kdy je do něj dítě vloženo, zapne se uvnitř vyhřívání a ventilace. Současně je alarmem upozorněn zdravotnický personál novorozeneckého oddělení.