„Tento druh pocházející ze severní části čtvrtého největší ostrova světa je unikátní nejen zbarvením a velikostí. Jsme rádi, že jsme získali dva jedince,“ zvala návštěvníky zooložka Jitka Vokurková.

Olomoucká zahrada tento druh v minulosti nikdy nechovala. „Je to tedy premiéra. Prozatím v měsíci říjnu ze Safari Parku Dvůr Králové přivezla dva samce. V těchto dnech se s jedním z nich už mohli setkat první návštěvníci v expozičním teráriu uvnitř pavilonu žiraf,“ informovala mluvčí zoo Iveta Gronská.

Chameleon pardálí se svou velikostí 52 centimetrů řadí k největším druhům chameleonů vůbec, byť jeho partnerka se svými 35 centimetry dosahuje podstatně menší délky. „V tom, v čem ale drží prim, je zbarvení. Těžko bychom v přírodě našli barevnější chameleony,“ lákala do zoo Gronská.

Chameleon pardálí se vyskytuje pouze na Madagaskaru a přilehlých ostrůvcích. „Podle místa výskytu se od sebe tito chameleoni liší nejen zbarvením, ale i stavbou těla. To je velice různorodé - několik odstínů zelené, cihlově červené nebo tyrkysově modré,“ popisovala unikátní druh pestrobarevné „ještěrky“.

Typický samotář

Druh obývá lesy, křoví a houštiny, ale nevyhýbá se ani obydleným místům. „Chameleon se řadí mezi typické samotáře s denní aktivitou, vůči jiným příslušníkům svého druhu bývá agresivní,“ představovala druh.

Základní složku potravy chameleona tvoří hmyz i jiní živočichové, které lapá na svůj lepkavý, až 30 centimetrů dlouhý vystřelovací jazyk.

Ke změně svého zbarvení používá chameleon systém založený na nanokrystalech. Dokonce se umí zbarvovat i podle toho, zda se pohybuje na viditelném světle, či na infračerveném záření. Chameleoni ve svrchní vrstvě pokožky mají pouze žluté a červené pigmentové buňky.

„Pod touto vrstvou jsou však další dvě vrstvy buněk, které odrážejí určité vlnové délky světla. Když je chameleon klidný, jsou krystaly v hlubších vrstvách blíže u sebe a odrážejí světlo kratších vlnových délek, tj. modré nebo zelené. To v kombinaci s vrstvou žlutých a červených pigmentových buněk nad nimi vytváří na jejich kůži viditelnou mozaiku v modré, zelené, žluté, červené a hnědé barvě,“ vysvětlovala Gronská.

Když se však chameleon rozruší, mezery mezi krystaly se zvětší a odrážejí delší vlnové délky - od žluté přes oranžovou k červené. „Chameleoní mimikry se tak během chvíle změní ve výstražné žlutočervené zbarvení,“ uvedla.

(tau)