Národní radě se nelíbí, že pro dávky na mobilitu, musí lidé se zdravotním postižením chodit od ledna na úřady práce. Navíc jim budou peníze na dopravu vyplácené měsíčně a ne ročně.

„Informaci o iniciativě jsme z Národní rady rozšířili, ale necháváme na každém, zda se připojí. Osobně nepatřím k příznivcům této akce, myslím si, že je to protest nekonstruktivní," uvedl ve středu ráno předseda Olomoucké krajské rady osob se zdravotním postižením Milan Langer.

„Úřad práce prošel velkou změnou a třetí den provozu ho nadměrně zatížit, takovou akci by systém nezvládl ani v minulém roce. Proto ani za Olomouckou krajskou radu osob se zdravotním postižením jsme extra výzvu nedávali, nic neorganizujeme a já tam za sebe nepůjdu,“ vysvětlil Langer.

Na pobočce olomouckého úřadu práce ale oproti předchozím dvou dnům extrémní nárůst žadatelů nezaznamenali.

„Dávky na mobilitu vyřizuje čtrnáct úředníků, pomáhají nám i z magistrátu. Klientům radí, jak vyplnit dotazník a podávají jim informace. Klientů není oproti jiným dnům výrazně víc,“ uvedla po jedenácté hodině dopolední jedna z úřednic.

Koordinátora Krajské rady Olomouckého kraje Jana Mikudíková uvedla, že byli pracovníci olomouckého úřadu připravení. I přesto, že se čísla vyvolávacího systému už po obědě vyčerpala, všechny příchozí a to nejen pro dávky na mobilitu, obsloužili.

„Ptala jsem se jedné paní, byla spokojená. Úředníci se jí věnovali, vše vysvětlili a vyhověli jí ve vyplnění žádosti doma. Byl tam nával, ale zvládali to, byli opravdu připravení, tak jsme předpokládali,“ sdělila koordinátorka, která byla na pobočce asi od půl jedné do asi tři čtvrtě na dvě.