„Ve Lhase zemřelo 10. března 1959 na osmdesát tisíc Tibeťanů. Za poslední dva roky se tam na protest upálilo 120 lidí. Vigilií se svíčkami si však připomínáme nedodržování lidských práv v dalších zemích světa. Aktuálně například na Ukrajině," řekla Karin Majerová, která je hlavní koordinátorkou festivalu ProTibet 2014 v Olomouci.

Festival nyní probíhá ve dvaatřiceti městech České republiky. Nejvíc přednášek, workshopů a projekcí se tradičně koná právě 10. března.

Vlajka a festival pro Tibet 

Pestrobarevné vlajky připomínající výročí povstání Tibeťanů proti čínské okupaci zavlály v pondělí i na radnicích našeho regionu. Letos si prapor v Olomouckém kraji vyvěsilo třicet jedna města a obcí.

Tradičním účastníkem mezinárodní kampaně Vlajka pro Tibet je i olomoucká radnice.

„K mezinárodní kampani se město Olomouc hlásí už od roku 1997, pravidelně pak od roku 2000. Každoročně ji podporuje vyvěšením vlajky a jinak tomu není ani letos, kdy tibetská vlajka visí na žerdi před vstupem do budovy radnice od pondělního rána," uvedla tisková mluvčí olomoucké radnice Radka Štědrá a doplnila, že vedení města chce, stejně jako ostatních bezmála pět set obcí a měst, poukázat na dlouhodobé porušování lidských práv v Tibetu, včetně národní a kulturní identity.

„Za přispění města se v Olomouci letos koná také už 13. ročník Festivalu ProTibet. Podpora tak jde obecně prospěšné společnosti MOST, která svými akcemi i filmovými projekcemi ve městě zajímavým způsobem přibližuje veřejnosti kulturu Tibetu," podotkla mluvčí.

Šternberk a Uničov se neúčastní

Například ve Šternberku a Uničově podporu nevyjádří, letos se naopak zapojila Litovel. Vlajka v centru města nevlaje, o podpoře se ale symbolicky píše na internetových stránkách města.

„Mohli jsme si vybrat, jak akci podpoříme. Rada města rozhodla, že se ke kampani připojíme a to formou informací na webu. Vlajku vyvěšovat nebudeme," sdělil tajemník litovelského městského úřadu Radovan Vašíček.

Vlajka pro Tibet je každoroční mezinárodní kampaň konaná vždy 10. března, jejímž cílem je poukázat na porušování lidských práv v Tibetu formou vyvěšení tibetské vlajky.

Celosvětová akce vznikla v západní Evropě v polovině devadesátých let 20. století. V roce 1996 se poprvé připojila také první česká města.