Přehlídku čínské kultury otevře výstava o historii tradiční medicíny.

Do Olomouce se výstavu podařilo získat díky spolupráci s Konfuciovou akademií tradiční čínské medicíny London South Bank University ve Velké Británii. Ta expozici před dvěma lety vytvořila a Univerzitě Palackého poskytla všechny materiály.

„Návštěvník se na výstavě seznámí jak s historií čínské medicíny, tak s léčebnými metodami, které jsou praktikovány v současnosti. Expozice čítá dvacet bannerů, které jsme přeložili do češtiny. Je instalována v univerzitní knihovně. V listopadu ji přesuneme i do prostor nových Teoretických ústavů lékařské fakulty," uvedla Lucie Laníková ředitelka Konfuciovy akademie.

Součástí festivalu bude i přednáška o výživě. O tom, jak a co jíst, promluví počátkem listopadu terapeutka a lektorka tradiční čínské medicíny Petra Uríková.

V měsíčním programu se návštěvníci budou moci setkat i s ukázkou čínské masáže nebo přednáškou věnovanou akupunkturním bodům.

Cesta čaje

Na své si přijdou i zájemci o aktivní životní styl, organizátoři festivalu zahrnuli totiž do programu i cvičení tchaj-ťi (taiči). Představí ho Chen Shuang, čínská lektorka z fakulty tělesné kultury.

„Příznivci čaje by si rozhodně neměli nechat ujít blok věnovaný kultuře čaje. S přednáškou Cesta čaje přijedou na festival manželé Ulmovi, absolventi čajové školy v Pekingu. Ti navštívili několik továren, kde se čaj zpracovává a budou hovořit i o místech, kde se pěstuje. Během setkání ukáží zájemcům také jak ho správně připravit," doplnila ředitelka Laníková. Festival čínské kultury je určen široké veřejnosti, skončí 30. listopadu.

Konfuciova akademie na Univerzitě Palackého v Olomouci je součástí celosvětové sítě akademií, které mají své centrum v Pekingu. Jejich hlavním posláním je šíření čínské kultury a výuka čínského jazyka.

Univerzita Palackého otevřela nedávno pobočku Konfuciovy akademie i v Praze.

Více informací zájemci najdou na www.konfucius.upol.cz

Čajová kultura a tradiční čínská medicína - program:

Výstava Tradiční čínská medicína (výstava)
20.10. – 6.11. Ústřední knihovna Univerzity Palackého v Olomouci (Biskupské náměstí 1, Olomouc)

Výstava vznikla díky spolupráci s Konfuciovou akademií při London South Bank University ve Velké Británii. Výstava obsahuje 20 bannerů, které se věnují historii tradiční čínské medicíny.

Cesta čaje (přednáška s ukázkou)
Čtvrtek 22.10., 17.00 Učebna KB- 1.12, Katedra aplikované ekonomie FFUP, Křížkovského 12, Olomouc

Manželé Ulmovi pořádají přednášky o čaji a čajové kultuře doplněné o jejich vlastní zkušenosti, které získali po absolvování čajové školy v Pekingu a na jejich cestách za čajem po Číně. Předpokládaná délka přednášky je 90 min.

Taiči cvičení – Sobota 31.10., 10.00
Tělocvična 17.listopadu (vchod přes vrátnici VŠ kolejí Šmeralova)

Taiči cvičení – Úterý 3.11., 19.00 (Tělocvična Neředín 330, budova Fakulty tělesné kultury, Olomouc)
Cvičení taiči vede čínská lektorka Čchen Šuang, která působí jako lektorka na Fakultě tělesné kultury UP. Na cvičení taiči je nutná rezervace v Konfuciově akademii! Předpokládaná délka cvičení je 60 min.

Výživa dle tradiční čínské medicíny (přednáška)
Pondělí 2.11., 17.30Radeckého sál, Vlastivědné muzeum v Olomouci, nám. Republiky 1, Olomouc

MUDr. Petra Uríková – terapeutka a lektorka tradiční čínské medicíny. Předpokládaná délka přednášky je 90 min.

Tradiční čínská medicína (výstava)
9.11.-30.11. knihovna Lékařské fakulty UP (Hněvotínská 3, Olomouc)