„Zápis máme od 21. do 25. března, maminky se už chodí ptát a myslím si, že zájem bude veliký,“ řekla vedoucí učitelka olomoucké Mateřské školy Bieblova Irena Zemanová.

Tady letos mohou nově zapsat dvacet dětí, což je méně než v předchozích letech. Neodchází totiž tolik dětí do školy.

„Myslím si, že pořád jsou ještě silné ročníky a tak bude zájem převyšovat nabídku volných míst. Prognóza je, že by tento stav měl trvat asi pět let. Kdyby se otevřela nová oddělení, je otázkou, zda to po té době nebudou zbytečně vynaložené výdaje. I když myslím si, že na sídlištních školkách, bude zájem i po té době,“ podotkla Zemanová.

Nově mají v podmínkách přijetí, kromě dalších kritérií, stejně jako i některé jiné mateřinky, trvalé bydliště ve městě.

„Dřív jsme brali děti, tak jak si rodiče školku vybírali. Letos poprvé budeme brát ohled na místo bydliště. Rodič si dle mého názoru vybírá školku podle jména, podle toho, jak se mu zamlouvá a místo bydliště je trochu svazující,“ reagovala.

„Bereme děti dle kritérií a na prvním místě máme, že přijímáme ty z města Olomouce. Loni jsme jich přijali okolo sedmatřiceti, letos to bude o čtyři méně. Situace se ale může ještě trochu změnit, některé děti se dozví rozhodnutí, že půjdou do školy na poslední chvíli. Takže se ještě nějaká volná místa mohou uvolnit, ale přichází na řadu rodiče, kteří mají přihlášku,“ uvedla zase Libuše Pluháčková, zástupkyně ředitelky další olomoucké Mateřské školy Hermannova.

Zápisy tady mají od 13 do 16 hodin od 21. do 23. března a rodiče vedení mateřinky kontaktovali už od ledna.

Olomoucký magistrát chce vyhovět hlavně rodičům dětí, kteří bydlí v Olomouci.

„Vzhledem k situaci v mateřinkách jsme doporučili ředitelkám, aby zvažovali umístění dítěte s bydlištěm v jiné obci. Neříkáme ale, že nesmí přijímat děti odjinud. Je potřeba vyhodnotit případ od případu, ale obecně doporučujeme, aby brali olomoucké a většina z nich si to dala i do kritérií pro přijetí,“ reagovala vedoucí odboru školství olomouckého magistrátu Hana Fantová.

Zvažují rozšíření Čajkovského a Bieblovy

Situace bude podle ní obdobná jako byla loni.

„Určitě se bude hlásit více dětí než máme kapacity. Víme, že by nám ze školek mělo odejít zhruba osm set osmdesát dětí do prvních tříd, což by měla být ta volná kapacita pro přijímání nových. Číslo je orientační nejsou ještě dokončené odklady povinné školní docházky,“ podotkla.

Možnosti na další zvětšení kapacit však město ještě stále má.

„Připravujeme letos otevření ještě jedné třídy, opět na Mateřské škole Jívová, kde se v minulosti jedno oddělení udělalo. Ještě zvažujeme, ale to nemáme to podložené finančně ani projekčně, zda by nebylo možné rozšířit kapacitu v Mateřské škole Čajkovského, popřípadě ve školce Bieblova. Ale to bychom řešili až víceméně podle zápisů, jaká bude potřeba a také podle finančních možností města. Možnosti stále ještě jsou,“ dodala.

V Dolanech přijmou pět dětí

V nedalekých Bystročicích už mají zápisy vyřešené. Na všechny děti se nedostalo, kapacity školky nestačí.

„Nemůžeme umístit všechny děti, odchází nám jich sedm. Máme kapacitu plnou vzhledem k prostorám, které máme v mateřské i základní škole. Nemáme další prostory, abychom mohli další děti přijmout, bohužel,“ řekla ředitelka školky Miroslava Lukášová.

Na druhé straně Olomoucka v Dolanech, teprve na zápis čekají. Rodiče s dětmi do tamní mateřinky přijdou v termínu od 4. do 8. dubna. Volných tady mají pět míst, loni odmítli dva uchazeče.

„Myslím si, že je to všude stejné, je nedostatek místa. Stát rodiče žene k tomu, aby šli co nejdřív do práce, děti chodí do školky už maličké, alespoň na pět dní v měsíci,“ řekla ředitelka dolanské Základní a mateřské školy Monika Olbortová.

Kapacitu tady už navyšovali, původní stav byl dvacet, nově přibylo pět míst.

„To už je naše maximum. S prostorami dál už nemůžeme, hygiena už nám víc nedovolí a nové prostory nám nebude nikdo financovat,“ doplnila.