Výsledky výzkumu obou středisek budou moci využít komerční subjekty nejen v Olomouckém kraji.

Obě centra již nyní vyvíjejí aktivity v univerzitních prostorách, nové objekty dostanou na konci příštího roku, řekli v pátek zástupci univerzity během slavnostní akce.

Centrum regionu Haná odstartovalo již před rokem. Zabývá se například výzkumem v oblasti proteinové biotechnologie, rostlinné biotechnologie, chemické biologie a genetiky.

„Snažíme se soustředit zejména na obiloviny, které mají na Hané velkou tradici. Například umíme geneticky transformovat ječmen, což dokáže pět laboratoří ve světě,“ uvedl ředitel centra Ivo Frébort.

Vysvětlil, že se podařilo shromáždit poměrně velký tým vědců a odborníků, které se budou snažit do regionu dostat.

„Haná bývala v České republice významnou oblastí. Budeme se snažit sem přesunout technologie, které jsou nové, unikátní, a které se objevují v předních místech na světě a pokusíme se je propojit s místním odvětvím zemědělství,“ pokračoval ředitel.

Vybudování infrastruktury zahrnuje stavbu čtyř objektů o celkové ploše přes sedm tisíc metrů čtverečních.

Celková dotace projektu dosáhne 832 milionů korun, samotná stavba včetně unikátních technologií představuje investici přes 500 milionů korun a přístrojové vybavení asi 150 milionů korun.

Do činnosti centra se zapojí kvalitní vědci, v současné době je jich více než 70.

„Nové prostory nám umožní expanzi. V současné době jsme zhruba na polovině stavu pracovníků centra, sídlíme v dočasných prostorách,“ podotkl.

Dosažené výsledky má centrum formou licencí poskytovat komerčním subjektům v regionu i mimo něj.

„Jde například o nové látky podporující růst rostlin a nové odrůdy zemědělských plodin, které jsou vysoce odolné vůči stresovým a patologickým jevům,“ doplnil Ivo Frébort.

Ambice na mezinárodní vědecké centrum

Na obrátkách v Olomouci nabírá i nanotechnologický a optický výzkum. Rovněž Regionální centrum pokročilých technologií a materiálů bude zavádět výsledky do praxe.

„Vyvíjené metody a materiály nacházejí využití například při čištění kontaminovaných vod, v medicíně a farmacii. Pracovníci se zapojují do mezinárodních projektů,“ uvedl ředitel tohoto centra Radek Zbořil.

Získalo již téměř 160 milionů korun ve zhruba 20 grantových projektech na léta 2011 až 2014. Má ambice stát se mezinárodním vědeckým centrem, spolupracuje s vědci z USA, Řecka, Švýcarska nebo Izraele.

Nově postavené objekty centru přinesou zázemí v nových pracovnách a zejména v laboratořích. Vše bude uvedeno do provozu v roce 2013 po dokončení stavby.

Projekt za více než 700 milionů korun podpoří 463 miliony Evropská unie. Dalších 82 milionů přispěje stát, univerzita se bude podílet částkou 192 milionů.

Petra Opletalová a ČTK