Jediný univerzitní
Volejbalový klub Univerzity Palackého (VK UP) vznikl loni v létě, když vystoupil ze Sportovního klubu Univerzity Palackého (SK UP). V extralize je stále jediným univerzitním týmem.
„V České republice bohužel na univerzitách neexistuje sportovní příprava a propagace zdravého života přes sport. Je to velká škoda. U nás se univerziády vůbec neřeší. Přitom ve světě někdy jde o stejně hodnotné a populární akce jako olympijské hry," komentoval situaci předseda klubu Jiří Zemánek.
Klub si proto dal za cíl vytvořit pro akademické hry základnu volejbalové reprezentace, poskytoval by například i trenéry.
„K tomu by mělo sloužit resortní centrum. Tak jak to má třeba Olymp Praha, který je resortním centrem ministerstva vnitra, nebo Dukla Liberec pod ministerstvem obrany," představil plán předseda klubu. Myšlenku podporuje i svaz.ˇ
Předseda VK Olomouc Jiří Zemánek. Autor: DENÍK/Jiří Kopáč
Oddělení má pomoci
Přínos je podle Jiřího Zemánka jednoznačný. Klub může získat peníze na platy, ubytování nebo stravování reprezentantek.
Ještě je však potřeba, aby Český volejbalový svaz zahrnul do svých stanov i akademické reprezentantky.
Finančně má klubu pomoci i jeho oddělení od SK UP. Jednání s partnery bude jednodušší.
„I proto jsme přistoupili k samostatnosti a výsledkem by mělo být právě resortní centrum. Ale k tomu je potřeba učinit hrozně moc legislativních kroků," zmínil Jiří Zemánek připravovanou změnu stanov federace, na kterou by mohlo dojít letos.
Rekonstrukce haly je priorita
Klub VK UP chce nadále trénovat v hale univerzity a v budoucnu vybudovat pro hráčky jiných oddílů ubytovny s regeneračními linkami nebo ordinací fyzioterapeuta.
„Za posledních deset let sem nedopluly žádné prostředky ze státních rozpočtů, nic se tady pro sport nepostavilo. Kromě tělocvičen, které financují městské samosprávy nebo kraje. Náš velký cíl je to napravit," zamýšlí předseda.
Hala nicméně není v ideálním stavu, univerzita proto plánuje úpravy.
„Rekonstrukce sportovní haly Univerzity Palackého je na pořadu dne, momentálně hledáme finanční zdroje. Jelikož se jedná o prioritu, v současné chvíli ve výhledu stavba jiného nového sportoviště nebo zázemí pro sportovce není," sdělila mluvčí Gabriela Sýkorová Dvorníková.
Stavbou nové haly se nezabýval Olomoucký kraj, žádný návrh na financování takového projektu na hejtmanství nedoputoval.
Klub se na ně nicméně může obrátit s žádostí o dotace.
„Podoba podpory a možnosti jsou stejné jako u jakéhokoliv jiného druhu sportu. Kluby mají možnost žádat v rámci dotačního programu, například na celoroční činnost," uvedla mluvčí Olomouckého kraje Kamila Navrátilová.
Jako v zahraničí
Klub má s univerzitou předjednanou i spolupráci v podobě marketingové reprezentace a účasti v projektech, jako je například nové výzkumné centrum BALUO na fakultě tělesné kultury.
„To jsou přesně ty výstupy, které mohou do budoucna přesvědčit a naučit studenty žít zdravě. V Česku bychom se mohli chovat jako na zahraničních univerzitách. Ani nebudu mluvit o USA, protože tam je sport opravdu lídrem činnosti, kromě vědeckých záležitostí. My bychom tady rádi odstartovali aspoň ty základní kroky," řekl Jiří Zemánek.