Všechny tři strany dosavadní radniční koalice (ODS, TOP09 a KDU-ČSL) se seřadily hned za nimi se ziskem vždy kolem 10%.

V olomouckém parlamentu zasedne kromě KSČM i nováček Občané pro Olomouc.

Do zastupitelstva se nakonec po přepočtení platných hlasů dostalo také nové hnutí ProOlomouc vedené olomouckými architekty. 

Volební účast v Olomouci byla pouhých 31,8 %, oproti předpokladům tak spadla ještě o pět procent níže než před čtyřmi roky.

Konečné výsledky komunálních voleb v Olomouci a získané mandáty
1. ANO 23,4 % - 12 mandátů
2. ČSSD 18,7 % - 10 mandátů
3. ODS 11 % - 5 mandátů
4. KDU-ČSL 10 % - 5 mandátů
5. TOP 09 9,2 % - 4 mandáty
6. KSČM 8,9 % - 4 mandáty
7. Občané pro Olomouc 7,3 % - 3 mandáty
8. ProOlomouc 6,8 % - 2 mandáty

Nové zastupitelstvo Olomouce říjen 2014 - počty mandátů podle stran

Přehled všech zvolených zastupitelů v Olomouci ZDE

Feranec: Možná skončíme v opozici

Vítěz voleb v Olomouci, hnutí ANO, už začalo vyjednávat o povolebním uspořádání v krajské metropoli.

Milan FeranecOlomouckému deníku to řekl Milan Feranec, lídr hnutí v Olomouci.

„Právě teď začíná vyjednávání, přijel za námi tým ČSSD. Sejdu se ale se zástupci všech stran ze zastupitelstva," oznámil před osmou hodinou večer v olomouckém Kamel clubu, kde členové ANO sledovali průběžné výsledky.

On sám je teď nejvážnějším kandidátem na olomouckého primátora. Do těchto úvah se ale náměstek ministra dopravy Milan Feranec pouštět nechtěl.

„Jestli budu primátorem, to zatím nevím, ale všechno je možné. Pokud se s nikým neshodneme, tak se může stát i to, že skončíme v opozici," dodal Milan Feranec.

ANO preferuje ČSSD a nové strany. Olomouc volila změnu, říká Feranec

Staněk: Beru to sportovně

Žhavý favorit olomouckých voleb, sociální demokracie, se nakonec musela spokojit s druhým místem. Ve srovnání s minulými volbami v roce 2010, které v Olomouci vyhrála, se propadla v zisku o celých deset procent. 

Lídr ČSSD Antonín Staněk sleduje ve štábu strany výsledky komunálních voleb 2014Kandidát ČSSD na primátora Antonín Staněk vzal výsledek coby dlouholetý vyznavač házené s pokorou.

„Jako sportovec vím, že stříbrná medaile je vždy cenná. Rozdíl mezi námi a ANO není až tak dramatický, podle mých informací jsem předpokládal dramatičtější vítězství," řekl.

Lídr kandidátky připomněl poslední volby do zastupitelstva před čtyřmi lety, kdy sociální demokraté, přestože byli jednoznačně nejsilnějším klubem, skončili v opozici.

Nynější možnosti koalice nechtěl příliš komentovat.

„Myslím, že teď je vše otevřeno. Pohybujeme se na hraně dvaadvaceti až třiadvaceti mandátů, čili nemá v tuto chvíli smysl hovořit o konkrétní koalici. Domnívám se, že jsou věci, které se nemají příliš odkládat," sdělil k možné spolupráci s ANO.

Ještě večer, v době, kdy se čekalo na poslední sečtený olomoucký okrsek, se tříčlenný tým ČSSD objevil v Kamel Clubu v ulici V Hlinkách, kde slavilo hnutí ANO.

Po přípitku se svým volebním týmem a kandidátem ANO do Senátu Janem Zahradníčkem si k nim přisedl Milan Feranec, jednička vítězné strany. O nějakou chvíli později se objevil i předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek.

Major: Jednat můžeme ještě dnes

Podle současného olomouckého primátora Majora se jeho ODS chce do jednání o možné olomoucké vládě také zapojit.

„Dosud jsme si vyměnili s hlavními konkurenty gratulace a poděkovali jsme si navzájem za férovu kampaň," sdělil Martin Major, lídr olomoucké Občanské demokratické strany.

Již je však dohodnuto jednání, které se může uskutečnit v nejbližší době. ¨

„Zatím jsme se žádného jednání nezúčastnili, ovšem nevylučuji, že k němu může dojít ještě dnes," dodal v sobotu o půl deváté večer Martin Major.

Ilustrační foto.

Zopakuje se vládní model?

Možností jak sestavit vedení města je otevřených několik, nabízí se i kopie současné vládní trojky ve složení ANO, ČSSD a lidovci.

Vyloučené ale není ani opakování situace před čtyřmi lety, kdy v Olomouci tehdy vítězná sociální demokracie nevyjednala pro radnici většinovou koalici a odklidila se do opozice.

„Vládní model se mi ale zdá v Olomouci nejpravděpodobnější řešení," řekl Deníku olomoucký politolog Pavel Šaradín.

Kovaříková: Konstruktivní opozice

Dominika KovaříkováHned pět křesel v olomouckém pětačtyřiceti­členném zastupitelstvu obsadí i dva čistě místní nováčci na komunální politické scéně.

Tří mandáty přinesly volby uskupení Občané PRO Olomouc, tedy sdružení nezávislých kandidátů, Strany zelených a Pirátů.

Zastupitelkou bude tedy jejich lídryně Dominika Kovaříková, následovaná Michalem Krejčím a Pavlem Bednaříkem.

„Je to rozhodně úspěch a jsme rádi i za kolegy z ProOlomouc, kterým jsme již gratulovali. Předpokládáme, že vznikne velká koalice. Naše místo proto vidím v roli konstruktivní opozice," řekla Dominika Kovaříková krátce po zveřejnění výsledků.

Do zastupitelstva se dostali také dva kandidáti z řad architektů, kteří se seskupili do dalšího nového subjektu s názvem ProOlomouc.

Novými zastupiteli tak jsou Pavel Grasse a Tomáš Pejpek.

„Děkujeme všem, kteří nás volili a podíleli se na tomto úspěchu. Naší hlavní povinností k voličům je otevřít procesy samosprávy veřejnosti, takže ji budeme informovat o dění, které se ve vedení města odehrává a za jakých podmínek," podělil se lídr ProOlomouc Pavel Grasse.

Sčítání hlasů na Olomoucku jsme sledovali ON-LINE