„Denně zatím prodáme tak deset patnáct stromků. Ten hlavní nápor samozřejmě teprve přijde,“ uvedl Jiří Jašek, který prodával stromky před Globusem.

„Lidé by ale neměli čekat na poslední chvíli, ať na ně nezbude jen nějaké koště. Stromků je dost, ale poslední dny před Štědrým dnem už nebude moc na výběr,“ upozornil. V nabídce má smrk obyčejný i stříbrný, borovici, jedličku. Ceny se pohybují od 200 za nejlevnější smrček po osm stovek za nejurostlejší je­dli.

Stejně tak na Horním náměstí v Olomouci už stromky prodávají od minulého pátku.

„Zatím si stromek koupí tak těch devět deset lidí denně. Hodně chodí jen ptát na ceny a podívat s tím, že přijdou až po výplatě,“ uvedla Věra Vartová.

„Nejvíc zatím prodáváme stromky v kontejneru,“ poznamenala. Prodává smrk lesní i stříbrný, borovici a jedli. Ceny se pohybují od 250 korun po 890 korun za jedli nad 2,5 metru vysokou.

Jehličnan v kontejneru přijde od 300 do 480 korun.

Vánočních stromky lze koupiut také před olomouckým Baumaxem.

„Zatím máme v nabídce jedle, ale do konce týdne přivezou i smrčky,“ uvedla Tereza Řehulková ze zahradního centra Baumaxu.

Jedličky tam přijdou od 379 do 829 korun. Jehličnan v kontejneru přijde na 129 až 600 korun.

„Momentálně je v akci, jinak stojí osm stovek,“ poznamenala.

Většina stromků je z Dánska

Někteří zájemci, kteří se už přišli na stromky podívat, odkládají nákup proto, aby jim stromek neopadal.

„Pokud ho nechají venku, tak to nehrozí. Je přeci jedno, jestli leží tady nebo stojí někde na dvorku nebo na terase,“ shodli se prodejci.

Ti mají běžně v nabídce i ořezání kmene stromu a jeho zabalení. Za strojové ořezání kmene zaplatí zájemci dvacet nebo třicet korun, za zabalení jehličnanu si prodejci účtují patnáct nebo dvacet korun.

„ Někdy přijdou i se stojanem, abychom jim do něj stromek napasovali. Hlavně mladí chlapi z paneláku, tak jim samozřejmě vyhovíme, “ podotkla žena, která stromky prodává už pátým rokem.

Od čtvrtka budou stromky v prodeji i před obchodním Centrem Haná a Olympií.

„Ceny budou stejné jako u Globusu a Kauflandu, kde už prodáváme. Jen u Globusu je jedlička místo za 499 za 429 korun. Proti loňsku jsou zhruba stejné,“ uvedl Michal Slanina z ostravské společnosti Levan.

Většina stromků pochází z Dánska.